Kırgızistan'ın enerji altyapısını Çin kuruyor

  • Yazı boyutu
Kırgızistan'ın enerji altyapısını Çin kuruyor

Nezir Aliyev - Kırgızistan'ın kuzeyindeki Çuy eyaletine bağlı Kemin ilçesinde, Çin'in Tebian Electric Apparatus Stock Co. Ltd.(TBEA) şirketinin yapımını üstlendiği ve yaklaşık 390 milyon dolara mal olacak 500 megavat kapasiteli Kemin elektrik üretim ve dağıtım merkezinin temeli törenle atıldı.

     Temel atma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, önümüzdeki yıllarda enerji altyapısının milli ekonominin lokomotifi olacağını belirterek, ülkenin kuzey ve güneyini birbirine enerji hatlarıyla bağlayacak projenin yapımını üstlenen Çin hükümeti ve TBEA şirketine teşekkür etti.
     Atambayev, "Bu bizim için büyük bir gelişme. Güney ve kuzeyimizi birleştiriyoruz. Bu tür projeler Kırgızistan'da milliyetçilik, ırkçılık ve bölgesel ayrımcılık yapanlara büyük bir ders olacaktır" diye konuştu.
     Ülkenin güneyindeki Celalabad Eyaleti'ne bağlı Bazar-Korgon eyaletinde de, Datka adlı elektrik üretim ve dağıtım merkezinin temeli geçen yıl atılmıştı.
     Datka ve Kemin elektrik üretim ve dağıtım merkezleri inşaatlarını üstlenen Çin şirketi TBEA, buralarada üretilen elektriğin ülke içinde dağıtımını da gerçekleştirecek.
     Kırgızistan mevcut durumda, Sovyetler Birliği'nden kalan altyapıyı kullanarak, komşu ülkeler Özbekistan ve Kazakistan üzerinden elekrik temin ediyor ve bunun için yüklü miktarlarda transfer ücreti ödüyor.
     Kırgızistan yönetimi ulusal elektrik üretimi için adımlar atarken, Özbekistan ve Kazakistan da eski elektrik şebekesini terk edecekleri yönünde sinyaller veriyor. Ancak bu ülkelerin ani bir kararla eski sistemi terk etmeleri halinde karanlıkta kalmaktan korkan Kırgız yönetimi, söz konusu kararın ertelenmesi için yoğun bir diplomasi yürütüyor.
    
    


Bu haberi 293 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir