Kırgızistan'da Türk Malları Fuarı açıldı

  • Yazı boyutu
Kırgızistan'da Türk Malları Fuarı açıldı

Kırgızistan'da Türk Malları Fuarı açıldı

Kırgızistan'da 1996 yılında bu yana faaliyet gösteren Kırgızistan Türkiye Sanayiciler ve İşadamları Derneği'ne (KITİAD) üye olan şirketlerin ürettikleri ürünlerin yer aldığı Türk Malları Fuarı açıldı.
     KITİAD tarafından Bişkek Spor Salonu'nda düzenlenen Türk Malları Fuarı'nın açılışını, Türkiye'nin Bişkek Büyürkelçisi Nejat Akçal, Kırgızistan Sanayi ve Ticaret Odası Başkan Danışmanı Boris Perfiliyov, KITİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Muslu ve Bişkek Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Behzat Erten yaptı.
     Spor Salonu'nda 5 gün sürecek fuarda, Kırgızistan'da faaliyet gösteren ve KITİAD'ın üyelerinden 43 firma katılıyor. Fuarda, KITİAD yanısıra bankacılık, inşaat, tekstil, gıda, beyaz eşya, temizlik maddeleri, ayakkabı, mobilya, kozmetik ve inşaat malzeme üreten şirketlerin stantları bulunuyor.
     Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Nejat Akçal, törende yaptığı konuşmada, fuarda sergilenen ürünlerin Türk firmalara ait olduğuna dikkati çekerek, ürün çeşitliliğinin Türk firmalarının ekonomiye yaptığı katkıyı gösterdiğini belirtti. Akçal, Türk firmalarının Kırgızistan'da uzun süreden bu yana büyük bir özveri ile faaliyet gösterdiğini ifade etti.
     Kırgızistan Sanayi ve Ticaret Odası Başkan Danışmanı Boris Perfiliyov da, Kırgızistan'da faaliyet gösteren Türk firmalarının düzenlediği Türk Malları Fuarı'nın gelenekselleştiğini söyledi. Perfiliyov, fuarı ziyaret edenlerin Türk yatırımcısının başarılarını yakından görme şansı yakaladığını anımsattı.
     Türk firmalarında kullanılan teknolojileri büyük bir mutluluk içinde kendilerin de kullandıklarını anlatan Perfiliyov, Türk firmalarının ülkenin ekonomisine ve istihdamına büyük bir etkisinin olduğunu kaydetti.
     Türkiye'nin Bişkek Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Behzat Erten ise, Türkiye'nin Kırgızistan'ın ticari olarak gelişmesi için katkıda bulunmaya devam ettiğini belirtti. Erten, Kırgızistan'ın Türkiye'den geçen yıl 180 milyon dolar tutarında ürün ithal ettiğini ama bu yılın ilk 9 ayında geçen yılın rakamlarına ulaştığını anlattı.
     KITİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Muslu, Kırgızistan'da faaliyet gösteren yaklaşık 300 Türk iş adamının toplam yatırımının bir milyar dolar olduğunu ve yıllık ticaret hacminin 250 milyon dolar seviyesinde olduğunu bildirdi.
     Dernek olarak yılda iki kez düzenli olarak fuar organizasyonu yaptıklarını belirten Muslu, bu fuarlarda Türk ürünlerinin halka gösterilmesini ve Türkiye'den getirilen malların halkla buluşturulmasını sağlamayı amaçladıklarını söyledi.
     Muslu, fuara 50 bin kişinin katılmasını beklediklerini ifade ederken, Kırgızistan'da faaliyet gösteren 300 Türk firmasında 20 bin Kırgızistan vatandaşının istihdam edildiğini, genellikle inşaat ve gıda alanına yatırım yapıldığını, enerji sektördeki yatırım eksikliği nedeniyle Türk işadamlarını enerji sektörüne yatırım yapmaya davet etmek istediğini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 238 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir