Kırgızistan'da, Kumtor altın şirketiyle anlaşmanın gözden geçirilmesi talebi -Başbakan…

  • Yazı boyutu
Kırgızistan'da, Kumtor altın şirketiyle anlaşmanın gözden geçirilmesi 
talebi
  -Başbakan…

Kırgızistan'da, Kumtor altın şirketiyle anlaşmanın gözden geçirilmesi talebi -Başbakan Satıbaldiyev: "Hükümetimiz Kumtor'da çalışmaların devamını arzuluyor. Madendeki altın, ülkenin yasalarına uygun çıkarılmalı ve işletilmeli"

Kırgızistan'da Cantoro Satıbaldiyev'in başkanlığındaki koalisyon hükümeti, ülkenin kuzeyinde Kumtor altın madenini işleten Kanadalı yatırımcı şirketi Centerra Gold şirketinden mevcut ortak anlaşmayı gözden geçirmesini istedi.
     Başbakan Cantoro Satıbaldiyev'in kabinesinde, önceki koalisyon hükümetinin Başbakanı Ömürbek Babanov'un döneminde 3 Temmuz 2012 tarihinde oluşturulan Kumtor altın maden şirketinin, yer altı ve doğal kaynakları, üretim sürecindeki güvenlik konuları, çevre koruma ve bölge halkının sosyal haklarının alanındaki talep ve şartlarını yerine getirip getirmediğini araştıran komisyonun raporu görüşüldü.
     Kumtor Altın Madeninin Faaliyetlerini Araştırma Komisyonun raporunda, şirketin, az vergi ödediği, çevreye ciddi anlamda zarar verdiği ve bugüne kadar yapılan ikili anlaşmaların Kırgızistan devletinin ve halkının çıkarlarına cevap vermediği sonucuna varıldığı savunuldu.
     Komisyon üyeleri, hükümetten Centerra Gold şirketiyle 2009 anlaşmasının iptali için görüşmelere başlamasını, Kırgızistan tarafının çıkarlarını ön plana çıkaracak yeni bir anlaşmanın onaylanmasını, başsavcılığına da, Centerra ile olan anlaşmalarda imzası bulunan ve son 15 yılda ülkenin başında bulunan eski devlet başkanların, başbakanların ve bakanların yanı sıra diğer devlet memurların sorumluluğunun belirlenmesini istedi.
     Başbakan Satıbaldiyev, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Kumtor altın madenini işleten şirketin faaliyetlerini araştıran devlet komisyon üyelerine her türlü şartların sağladığını ifade ederek, "Hükümetimiz Kumtor'da çalışmaların devamını arzuluyor. Madendeki altın, ülkenin yasalarına uygun çıkarılmalı ve işletilmelidir. Altın madeninin devletleştirilmesi söz konusu değildir" diye konuştu.
     Komisyon Başkanı ve Ekonomi Bakanı Temir Sariyev, Kanadalılar'ın Kumtor altın madeninde, 1997-2011 yılları arasında 4 milyar 860 milyon dolar değerinde altın çıkardığını, bundan devlet bütçesine 498 milyon 49 milyon dolar gelir sağlandığını, şirketin gelirinin ise 1 milyar 21 milyon dolar olduğunu bildirdi. Sariyev, raporun son halinin Meclise, Başsavcılığa ve Centerra Gold şirketine gönderileceğini anımsattı.
     Bu arada, Centerra Gold şirketi, internet sitesinden yaptığı açıklamada, "Sorunları Kırgızistan hükümeti ile yapıcı diyalog yoluyla çözmek için hazır oldukları" ifadesine yer verdi.
     Kanadalı şirket ile Kırgızistan hükümeti arasındaki anlaşma, 2003 yılında Askar Akayev döneminde ve 2009 yılında Kurmanbek Bakiyev döneminde iki kez yenilenmişti.
    
    
    

Bu haberi 165 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir