Kırgızistan'da hükümet ekonomik kriz beklemiyor

  • Yazı boyutu
Kırgızistan'da hükümet ekonomik kriz beklemiyor

Kırgızistan'da hükümet ekonomik kriz beklemiyor

Kırgızistan'da koalisyon hükümeti, bu yıl ekonomik kriz beklemediğini bildirdi.
     Başbakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, 2013 yılı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre Gayri Safi Milli Hasıla'nın (GSMH) yüzde 6,5 oranında artış gösterdiği belirtildi. Böylelikle bu yıl, milli ekonominin yüzde 7,2 oranında büyüme beklentisi içinde olduğu ve enflasyonun yüzde 7 ile 9 oranı arasında hesaplandığı ifade edildi.
     Ayrıca, 1 Ocak 2013 tarihi itibariyle vergi mükellefi ile vergi sorumlulara, çeyrek dönemin gelirinin yüzde 1 oranında gelir vergi tutarını devlete avans olarak ödeme mecburiyeti getirildiği kaydedildi.
     Önceki koalisyon hükümetinin Maliye Bakanı Akılbek Japorov, Bişkek'te önceki gün bir toplantıda, milli ekonominin bu yılın ikinci yarısında, kriz yaşayabileceğini savunarak, "Bu hükümet, 2012 yılı bütçesinde kesintiye gitti. Buna rağmen, bütçe geliri 16 milyon dolar azaldı. Gelirler vergisi avans alınmaya başlandı. Avas miktarı bugün, 231 milyon 578 bin dolara ulaştı. Bu olgular, ekonomik krizin işaretidir" demişti.
     Kırgızistan hükümeti, 2012 yılında gelirlerin düşmesi ve dış mali yardımların yeterli miktarda gelmemesi üzerine, 72,3 milyon dolarlık bütçe kesintisine gitmiş, 2013 yılı bütçesini de 355 milyon 789 bin 473 dolarlık bir açıkla kabul etmişti.
     Başbakan Cantoro Satıbaldiyev, Bişkek Belediyesi 2012 yılı Değerlendirme ve 2013 Eylem Planı toplantısında, 2013 yılının ilk çeyreğinde vergi beklenti oranlarını yerine getiremeyen şehir ve ilçe vergi daire başkanların görevine son verileceğini belirtmişti.
     Kırgızistan, 3 yıl önce yaşanan kanlı halk devriminin ardından bütçe açığının iki katına çıkması ve bütçe gelirlerindeki düşüş ile birlikte devlet yatırımları arasında yer alan okul, hastane, yol, alt yapı, acil durum faaliyetleri, enerji gibi konulara başta Türkiye, Rusya ve Çin-den aldığı kredi ve hibe sayesinde yatırım yapabiliyor.
    
    
    

Bu haberi 145 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir