Kırgızistan -Cumhurbaşkanı Atambayev, Türkiye'nin verdiği 106 milyon dolarlık hibe ve kredi…

  • Yazı boyutu
Kırgızistan 
  -Cumhurbaşkanı Atambayev, Türkiye'nin verdiği 
  106 milyon dolarlık hibe ve kredi…

Kırgızistan -Cumhurbaşkanı Atambayev, Türkiye'nin verdiği 106 milyon dolarlık hibe ve kredi desteğini onayladı

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in, Türkiye'nin, Kırgızistan'ın gelişmesi ve kalkınmasına katkı amacıyla sağlayacağı 106 milyon dolarlık hibe ve düşük faizli kredi desteğini onayladığı bildirildi.
     Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'nin Kırgızistan'a sağlayacağı 100 milyon doları kredi ve 6 milyon doları da hibe ile ilgili Kırgızistan ile Türkiye arasında 28 Haziran 2012 tarihinde imzalanan ve 15 Kasım tarihinde meclis tarafından kabul edilen anlaşmayı onayladığı belirtildi.
     Yürürlüğe giren kanunda, Kırgızistan'ın, kredi ve hibenin sağlanmasına yönelik tüm prosedürlerini yerine getirdiği belirtildi.
     Türkiye, 0,18 faiz oranı ve 20 yıl süreyle vereceği 100 milyon dolarlık krediyi sadece Kırgız ve Türk ortaklı şirketlerin Kırgızistan hükümetinin belirlediği alanlarda kullanabilecek.
     Kredinin kontrolü için Başbakan Birinci Yardımcısı Coomart Otorbayev'in Başkanlığı'nda bakanlardan ve müdürlerden oluşan 12 kişilik komisyon kuruldu.
     Ayrıca 6 milyon dolarlık hibe desteğinin de bir uluslararası bankaya üyelik borcunun kapatılmasına ve 2. Türk Dili Konuşan Ülkeler Zirvesi'nin hazırlıklarına yönelik kullanılacağı kaydedildi.
     Kırgızistan'da 2010 yılında siyasi ve etnik gerginliklerin ardından milli bütçedeki açık ikiye katlanarak 612 milyon dolara ulaşmıştı. Bunun üzerine Kırgızistan hükümeti, Avrasya Ekonomik Topluluğu'na (EVRASEZ) 106 milyon dolarlık yardım alabilmek için başvurmuştu. Topluluk tarafından şart koşulan mali sorumlulukların yerine getirilmesine rağmen bu yardımı alamayan Kırgızistan hükümeti, bu yardımdan resmen vazgeçmişti.
     Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in bu yılın başında Ankara'ya yaptığı ziyareti çerçevesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinde, 106 milyon dolarlık kredi ve hibe konusunda mutabakata varılmıştı.
     Türkiye, son iki yılda Kırgızistan'a yaklaşık 30 milyon dolar yardımda bulunmuş, Türkiye'ye olan 51 milyon dolarlık borcunu da silmişti.
    
    
    

Bu haberi 187 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir