Kırgız hükümeti, altın madenini işleten Centerra Gold ile görüşmeye başladı

  • Yazı boyutu
Kırgız hükümeti, altın madenini işleten Centerra Gold ile görüşmeye başladı

Kırgız hükümeti, altın madenini işleten Centerra Gold ile görüşmeye başladı

Kırgızistan'da koalisyon hükümeti, Kumtor altın madenini işleten Kanadalı yatırımcı şirketi Centerra Gold ile varolan anlaşmayı gözden geçirmek için görüşmelere başladı.
     Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, 2004 yılında yapılan ve 2009 yılında yenilenen anlaşmanın, devletin ve halkın çıkarlarına cevap vermediği belirtilerek, 2009 yılında yapılan özel anlaşmanın iptal edilmesi talep ediliyor.
     Centerra Gold ile görüşmeleri yürütmek için İstişare ve Müzakere Danışma Konseyi'nin (İMDK) kurulduğu hatırlatılan açıklamada, Centerra Gold İcra Kurulu Başkanı Lan Atkinson, Başkan Yardımcısı Dennis Kwong, Başdanışman Frank Herberta ile mali danışmanlığı yürüten Kormark Temsilcisi James Kofman'ın İMDK ile ilk toplantısını gerçekleştirdiği bildirildi.
     İMDK tarafından Centtera Gold şirketinin temsilcileri, Kırgızistan meclisinin Kumtor şirketi ilgili aldığı karardan haberdar edilirken, Centerra Gold temsilcileri ise komisyonun raporu ile ilgili olarak Kırgız tarafına resmen cevap verildiği ve ilgili devlet makamlarıyla kendilerini ilgilendiren meseleleri görüşmeye hazır oldukları ifade edildi.
     Toplantıda taraflar, bundan sonra ilgili görüşmeleri her iki taraftan belirlenecek mali danışmanların sürdürmesine karar verdi.
    
    
    

Bu haberi 144 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir