Kiraz ve Bursa siyah incirinin Japonya'ya ihracatı -UYMSİB Başkanı Çalı: "Japonya'ya greyfurt…

  • Yazı boyutu
Kiraz ve Bursa siyah incirinin Japonya'ya ihracatı
  -UYMSİB Başkanı Çalı: "Japonya'ya greyfurt…

Kiraz ve Bursa siyah incirinin Japonya'ya ihracatı -UYMSİB Başkanı Çalı: "Japonya'ya greyfurt ihraç iznini 2010 ağustos ayında aldık ve 2 senedir Türkiye'den Japonya'ya greyfurt ihracatı yapılıyor. Umarım Japonya'ya kiraz ve Bursa siyah incirini de ihraç ederiz"

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkanı Salih Çalı, Japonya'ya greyfurt ihraç izninin 2010 ağustos ayında aldığını ve 2 yıldır bu ülkeye ihracat yapıldığını belirterek, "Umarım Japonya'ya kiraz ve Bursa siyah incirini de ihraç ederiz" dedi.
     Salih Çalı, Türkiye'de kiraz için bazı temaslarda bulunacak olan Japonya Fumigasyon Derneği Teknik Danışmanı Fusao Kawakami ile Japonya Taze Ürünler İthalat ve Güvenlik Derneği Yönetim Müdürü Nobuhihe Hosokawa'yı kabul etti.
     Çalı, burada yaptığı konuşmada, Japonya'ya kiraz ihraç etmek için 2003 yılından beri çalışma yürütüldüğünü belirterek, Türk kirazının Japonya pazarında yer alması gerektiğini söyledi.
     Kirazla ilgili yanlış bir düşüncenin olduğunu ifade eden Çalı, "Elma iç kurdu ve 'Akdeniz meyve sineği' denilen zararlılar, Türkiye'de kirazın konukçusu değil ve risk olduğundan bahsediliyor, ancak böyle bir durum çok çok zor. Buna rağmen, Japon Tarım Bakanlığı'nın isteği doğrultusunda üç araştırma enstitüsünde 8-10 senedir çalışmalar yapılıyor ve daha fazla zaman kaybı olmadan Japonya'ya kiraz ihraç izni alınması gerekiyor ki Japon halkı da Türk kirazından mahrum kalmasın" diye konuştu.
     Çalı, limonla ilgili çalışmaların da son aşamaya geldiğine dikkati çekerek, "Japonya'ya greyfurt ihraç iznini 2010 ağustos ayında aldık. Bu sevindirici ve 2 senedir Türkiye'den Japonya'ya greyfurt ihracatı yapılıyor. Benzer şekilde limonda da 'Akdeniz meyve sineği' yönünden çalışmalar yapıldı ve olumlu sonuçlar alındı. Limonun da daha fazla beklemeden Japonya'ya ihraç izninin verilmesi gerekiyor" dedi.
     Türkiye'nin tarım ihracatı hakkında da bilgi veren Çalı, Türkiye'de iklim çeşitliliği sebebiyle tropik meyveler hariç her çeşit meyvenin yetiştiğini belirtti. Türk tarım sektörünün toplam nüfusun yaklaşık yüzde 30'unu istihdam ettiğini kaydeden Çalı, "Türkiye, taze meyve-sebze üretiminde dünya dördüncüsüdür. Kiraz üretiminde ve birçok meyve sebzede ise en büyük üreticilerin başında gelmektedir" ifadelerini kullandı.
     Çalı, UYMSİB'in en çok ihracat yaptığı ürünlerini Japon konuklar ile paylaşan Salih Çalı, "Kiraz, siyah incir, zeytin, nar, şeftali, ayva, üzüm, armut, biber, pırasa, kabak ve bunun gibi birçok kalemden oluşan ihracat ürünlerimizde ilk sırada kiraz yer alıyor. İkinci sırada ise Bursa siyah inciri yer alıyor. Umarım Japonya'ya kiraz ve Bursa siyah incirini de ihraç ederiz" görüşünü kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 179 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir