"Kira sertifikası" kavramı ilk kez kanunla düzenlenecek -Türkiye Katılım Bankaları Birliği Başkanı…

  • Yazı boyutu
"Kira sertifikası" kavramı ilk kez kanunla düzenlenecek
  -Türkiye Katılım Bankaları Birliği Başkanı…

"Kira sertifikası" kavramı ilk kez kanunla düzenlenecek -Türkiye Katılım Bankaları Birliği Başkanı Ufuk Uyan: -"Son dönemde likidite açısından önemli bir ürün olan kira sertifikaları tasarı konusu uzun süredir bekleniyor. Bunu, Körfez ülkelerinden yatırımcılar da bekliyor"

Ahmet Hacıfazlıoğlu - Türkiye Katılım Bankaları Birliği Başkanı ve Kuveyt Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Ufuk Uyan, TBMM Başkanlığı'na sunulan Sermaye Piyasası Kanunu Tasarısı'nın kira sertifikası kavramını ilk kez düzenleyecek olmasına ilişkin, "Son dönemde likidite açısından önemli bir ürün olan kira sertifikaları tasarı konusu uzun süredir bekleniyor. Bunu, Körfez ülkelerinden yatırımcılar da bekliyor" yorumunu yaptı.
     Uyan, yasa tasarısına ilişkin görüşlerini AA muhabiri ile paylaştı. Tasarıyı uzun süredir beklediklerini söyleyen Uyan, "Son dönemde likidite açısından önemli bir ürün olan kira sertifikaları tasarı konusu uzun süredir bekleniyor. Bunu, Körfez ülkelerinden yatırımcılar da bekliyor. Hazine ile görüşülmüş olan konular son halini tasarıda aldı. Döviz ve lira cinsinden ihraçlar olacak. İhraç için hazırlıklarımız vardı. Tasarıda bireysel emeklilik konusu da görüşülecek. Katılım bankaları dışından başka aktörleri de ilgilendiren önemli bir tasarı" dedi.
    
     -Kira sertifikası kavramı ilk kez düzenlenecek
    
     Sermaye Piyasası Kanunu Tasarısıyla, "Kira sertifikası" ve "varlık kiralama şirketleri" kavramları ilk kez düzenleniyor.
     Kira sertifikaları, her türlü varlık veya hakkın finansmanını sağlamak amacıyla varlık kiralama şirketleri tarafından ihraç edilen ve sahiplerinin bu varlık veya haklardan elde edilen gelirlerden payları oranında hak sahibi olmalarını sağlayan, nitelikleri SPK'ca belirlenen sermaye piyasası araçları olacak. Varlık kiralama şirketleri ise münhasıran kira sertifikası ihraç etmek üzere kurulan anonim ortaklık olacak.
    
    

Bu haberi 164 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir