Kimyevi ve organik gübre analiz laboratuvar ve ücretlerine düzenleme

  • Yazı boyutu
Kimyevi ve organik gübre analiz laboratuvar ve ücretlerine düzenleme

Kimyevi ve organik gübre analiz laboratuvar ve ücretlerine düzenleme

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca hazırlanan "Kimyevi ve Organik Gübre Piyasa ve Şikayet Denetimi için Alınacak Numunelerin Analizlerinin Yaptırılacağı Analiz ve Referans Kurum Laboratuvarları ile Analiz Ücretleri Hakkında Tebliğ (2013/5), Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Tebliğle piyasa ve şikayet denetimleri sırasında alınacak olan kimyevi gübre numuneleri, şu laboratuvarlara analiz ettirilebilecek:
     "Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Bingöl Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Zeytincilik Araştırma İstasyonu, Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu, Antep Fıstığı Araştırma İstasyonu, Eğirdir Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu, Toprak-Gübre ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsü, Atatürk Toprak Su ve Tarımsal Meteoroloji Araştırma İstasyonu, Toprak Su ve Çölleşme ile Mücadele Araştırma İstasyonu, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Orta Karadeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma İstasyonu, GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Manisa Valiliği Vali Ecemiş Toprak, Yaprak ve Su Analiz Laboratuvarı, Konya Laboratuvar ve Depoculuk A.Ş, Düzen Norwest Çevre, Gıda ve Veteriner Sağlık Hizmetleri Eğitim Danışmanlık Tic. A.Ş, Atmosfer Gıda Turizm Tarım Laboratuvar Danışmanlık Sanayi ve Tic. Ltd. Şti, Orbit Ekoloji Grup Lab. Hizm. San. Tic. A.Ş. Torbalı, Profesyonel Çevre Analiz Laboratuvar Gıda Tarımsal ve Kalibrasyon Hiz. San. ve Tic. Ltd. Şti, Martest Analiz Laboratuvarları San. ve Tic. Ltd. Şti, Biyotar Organik Tarım Orman Kimya San. ve Tic. A.Ş, Ekmekçioğulları Metal ve Kimya Sanayi Tic. A.Ş, Doktolab Tarım Araştırma San. ve Tic. A.Ş, Deppo Lojistik Orman Tarım Lab. Hizm. Taş. Gıda Su Ür. Mad. Met. Pet. Kim. San. Tic. A.Ş, Laben Laboratuvar Endüstrisi Kimya Sanayi ve Tic. Ltd. Şti, AG Pür Analiz Laboratuvar Hizmetleri Tic. Ltd. Şti."
    
     -Organik gübre analiz kuruluşları-
    
     Organik gübre analizlerinin yaptırılabileceği kuruluşlar ise şöyle:
     "Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Bingöl Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Toprak-Gübre ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsü, Atatürk Toprak Su ve Tarımsal Meteoroloji Araştırma İstasyonu, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü, GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Zeytincilik Araştırma İstasyonu, Manisa Valiliği Vali Ecemiş Toprak, Yaprak ve Su Analiz Laboratuvarı, Konya Laboratuvar ve Depoculuk A.Ş, Düzen Norwest Çevre, Gıda ve Veteriner Sağlık Hizmetleri Eğitim Danışmanlık Tic. A.Ş, Atmosfer Gıda Turizm Tarım Laboratuvar Danışmanlık Sanayi ve Tic. Ltd. Şti, Orbit Ekoloji Grup Lab. Hizm. San. Tic. A.Ş. Torbalı, Profesyonel Çevre Analiz Laboratuvar Gıda Tarımsal ve Kalibrasyon Hiz. San. ve Tic. Ltd. Şti, Martest Analiz Laboratuvarları San. ve Tic. Ltd. Şti, Biyotar Organik Tarım Orman Kimya San. ve Tic. A.Ş, Ekmekçioğulları Metal ve Kimya Sanayi Tic. A.Ş, Doktolab Tarım Araştırma San. ve Tic. A.Ş, Deppo Lojistik Orman Tarım Lab. Hizm. Taş. Gıda Su Ür. Mad. Met. Pet. Kim. San. Tic. A.Ş, Laben Laboratuvar Endüstrisi Kimya Sanayi ve Tic. Ltd. Şti, AG Pür Analiz Laboratuvar Hizmetleri Tic. Ltd. Şti."
    
     -Fiyatlar, listeye uygun olacak-
    
     Düzenlemeye göre, piyasa ve şikayet denetimleri sırasında alınacak kimyevi ve organik gübre numunelerinin analiz çalışmalarında uyulacak usul ve esaslar, analiz kuruluşları ile Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü arasında imzalanan bir protokolle belirlendi.
     Piyasa ve şikayet denetimleri sırasında alınan kimyevi gübre numunelerinin analiz sonuçlarına itiraz edilmesi halinde, Türk Standardları Enstitüsü laboratuvarları ile bu kurumdan yeterlilik belgesi almış olan İzmit'teki Gübretaş Laboratuvarı referans kuruluş olarak belirlendi.
     Piyasa ve şikayet denetimleri sırasında alınan organik gübre numunelerinin analiz sonuçlarına itiraz edilmesi halinde, Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununa tabi hastalıklar yönünden Ankara'daki Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü, diğer parametreler yönünden de Türk Standardları Enstitüsü laboratuvarları referans kuruluş olarak belirlendi.
     Piyasa ve şikayet denetimleri esnasında alınacak kimyevi ve organik gübre numunelerinin analizi için analiz ve referans kuruluşuna düzenlemenin ekinde yer verilen listede belirtilen ücretler üzerinden ödeme yapılacak. Analiz ve referans kurumları belirlenen fiyatların altında fiyat talep edebilecek ancak üzerinde bir fiyat talep edemeyecekler.
     Deney ve referans kuruluşları tarafından analiz ücretlerine ilişkin faturalar, numunelerin teslim tarihinde geçerli olan ücretler üzerinden ilgili Bakanlık il müdürlüğü adına düzenlenecek. Ödemeler, düzenlenen faturaların ilgili Bakanlık il müdürlüğüne bir üst yazıyla teslim edilmesinden itibaren 30 gün içinde Bakanlık il müdürlüğü tarafından analiz ve referans kuruluşunun mevcut veya yeni açılacak hesabına havale edilecek.
    
    
    

Bu haberi 173 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir