Kimya sektörü ihracatta ilk sıraya yerleşti -İKMİB Başkanı Murat Akyüz: "İhracatta pazar ve…

  • Yazı boyutu
Kimya sektörü ihracatta ilk sıraya yerleşti
  -İKMİB Başkanı Murat Akyüz: 
  "İhracatta pazar ve…

Kimya sektörü ihracatta ilk sıraya yerleşti -İKMİB Başkanı Murat Akyüz: "İhracatta pazar ve ürün çeşitliliğine giderek lider olmayı başardık"

Kimya sektörü, açıklanan ekim ayı ihracat rakamları ile Türkiye ihracatının yeni lideri oldu. Ekim ayında otomotiv ile hazır giyim ve konfeksiyon ihracatını geride bırakan kimya sektörü geçen ay ihracatını yüzde 23,35 oranında artırarak 1 milyar 659 milyon dolarlık ihracata imza attı.
     İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği'nden (İKMİB) yapılan açıklamaya göre, sektörün ocak-ekim dönemindeki ihracatı 14 milyar 625 milyon dolara ulaştı.
     Kimya sektörünün bu dönemde en çok ihracat yaptığı ilk üç ülke Mısır, Irak ve Birleşik Arap Emirlikleri oldu. Bu ülkeleri sırasıyla Almanya, Malta, Rusya, İran, İtalya, ABD ve Yunanistan izledi.
     Ekim ayı kimya ihracatında ise; ilk sırada yine Mısır yer aldı. Mısır'a yapılan kimya ihracatı geçen yılın ekim ayına kıyasla yüzde 26,92 oranında artarak, 201 milyon dolara ulaştı.
     Mısır'ı yüzde 365 rekor ihracat artışıyla Malta izledi. Ekim ayında en fazla kimya ihracatı yapılan diğer ülkeler ise; Irak, Romanya, ABD, Brezilya, Rusya, Almanya, İran ve İspanya olarak sıralandı.
     Açıklamada görüşlerine yer verilen İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, kimya sektörünün ekim ayında ihracat liderliğini elde etmesinden dolayı mutlu olduklarını ve bu başarının tesadüf olmadığını vurguladı.
     Avrupa'daki daralma ve dünya ekonomisindeki endişelere karşın ihracatta pazar ve ürün çeşitliliğine giderek lider olmayı başardıklarını kaydeden Akyüz, şunları ifade etti:
     "Türkiye ihracatına en fazla katkı sağlayan sektör olmamız, istikrarlı çalışmalarımızın bir sonucu. İhracata dayalı büyüme modelini başarıyla uygulayan Türkiye'nin, ihracat ile oluşturduğu değeri çok daha yukarılara taşıması gerekiyor. Biz kimya sektörü olarak bu konuda önemli bir ilerleme kaydettik. Birçok alt sektörümüz kilogram başına ihracat oranlarında Türkiye ortalamasının üzerinde rakamlara ulaşmış durumda. Bunun hem sektörümüz hem de ülkemiz için önemli bir başarı olduğuna inanıyoruz. Neredeyse tüm sektörlere girdi sağlayan kimyadaki artış oranları önümüzdeki aylarda tüm sektörlerde bir büyüme gerçekleşeceğinin de habercisi niteliğinde. Yıl sonu hedefimiz olan 18 milyar dolara çok yaklaştık. Şimdiye kadar elde ettiğimiz ihracat rakamları ışığında, yılın geri kalanında da Türkiye ihracatına pozitif katkı sağlamaya devam edeceğiz."
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir