Kimya sektörü ihracatı şubat ayında yüzde 4,86 oranında arttı -İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat…

  • Yazı boyutu
Kimya sektörü ihracatı şubat ayında yüzde 4,86 oranında arttı
  -İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat…

Kimya sektörü ihracatı şubat ayında yüzde 4,86 oranında arttı -İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz: -"Yılsonu için hedeflediğimiz 20 milyar dolarlık ihracata tüm gayretimizle ulaşacağımıza inanıyoruz"

Kimya sektörünün, şubat ayında ihracatı yüzde 4,86 oranında artışla 1 milyar 456 milyon dolar oldu.
     İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği'nden (İKMİB) yapılan açıklamaya göre, ihracattaki yükselişini 2013 yılında da sürdüren kimya sektörü, Şubat ayında yüzde 4,86 oranında artışla ihracatını 1 milyar 456 milyon dolara taşıdı.
     Türkiye ihracatını sırtlayan ve otomotivin ardından Türkiye'nin en çok ihracat yapan ikinci sektörü olan kimya, geçen ay en fazla ihracatı Mısır, Irak ve Singapur'a yaptı. Ocak-Şubat dönemindeki kimya ihracatı ise 2 milyar 776 milyon dolara yükseldi.
     Kimya sektörünün Şubat ayı ihracatında, Almanya, Hollanda, Malta, İran, Rusya, Brezilya ve Ürdün üst sıralarda yer alan diğer ülkeler oldu. Yüzde 154 ihracat artışının yaşandığı Singapur'un yanı sıra Brezilya ve Ürdün'e yapılan rekor ihracat artışı da dikkat çekti.
     Ocak - Şubat döneminde ise en fazla ihracat yapılan ülke yine Mısır olurken, Irak ve Malta ilk üçteki diğer ülkeler olarak sıralandı. Bu dönemde sektörün toplam ihracatındaki ilk 10 ülke performansında sırasıyla Almanya, Hollanda, İran, Singapur, Rusya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Azerbaycan ve Nahcivan yer aldı.
     İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede , 2013 yılına hızlı bir giriş yapan sektörün, Şubat ayında Singapur, Brezilya ve Ürdün gibi farklı pazarlarla öne çıktığını ifade etti.
     Akyüz, "Yılın ikinci ayında ihracat yaptığımız ülkelere baktığımızda alternatif pazar stratejimizin ihracat artışında ne derece etkili olduğu rahatlıkla anlaşılıyor. Artık Uzakdoğu'dan, Ortadoğu ve Güney Amerika'ya kadar birçok noktaya ihracat gerçekleştiriyoruz" dedi.
     Türkiye'nin büyümesinde ihracatın önemli bir payı olduğunu da vurgulayan Akyüz, "İhracatçılara bu konuda önemli görevler düşüyor. Kimya sektörü olarak, alt sektörlerimizdeki çalışmalarımız ciddi anlamda sürüyor. Bir tarafta 2023 yılı vizyonumuz, diğer taraftan yılsonu için hedeflediğimiz 20 milyar dolarlık ihracata tüm gayretimizle ulaşacağımıza inanıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
    
    
    
    

Bu haberi 145 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir