Kimya Sektör Platformu Başkanı Murat Akyüz: -"Gümrük Birliği'nin tekrar masaya yatırılıp sil…

  • Yazı boyutu
Kimya Sektör Platformu Başkanı Murat Akyüz:
  -"Gümrük Birliği'nin tekrar masaya yatırılıp 
  sil…

Kimya Sektör Platformu Başkanı Murat Akyüz: -"Gümrük Birliği'nin tekrar masaya yatırılıp sil baştan kaleme alınması gerektiğine inanıyoruz"

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) ve Kimya Sektör Platformu (KSP) Başkanı Murat Akyüz, AB ile Gümrük Birliği Anlaşması'nın yeniden masaya yatırılıp sil baştan kaleme alınması gerektiğini belirtti.
     Kimya sektörünün sorunları ve gelecek vizyonunun paylaşıldığı toplantıda Akyüz, sektörün geçen yıl 17 milyar 592 milyon dolarlık ihracat yaptığını anımsatarak, Türkiye'nin en fazla ihracat yapan ikinci sektörü olduğunu, ihracat artış oranının otomotiv ile hazır giyim ve konfeksiyonun üzerinde gerçekleştiğini, sektör olarak 2023 yılında 50 milyar dolar ihracat yapmayı hedeflediklerini anlattı.
     AB ile entegrasyon kapsamında REACH konusunda yardım masası oluşturduklarını aktaran Akyüz, şöyle konuştu:
     "Türkiye'de şirket kuramazsın, ancak AB toprakları içerisinde kuracaksın dediler. Brüksel merkezli şirket kurduk. O sırada bize verilen sözlerden bir tanesi de 'Biz REACH konusunda yapılan çalışmaları özellikle KOBİ'lerde kesinlikle destek olacağız' şeklindeydi. Maalesef bu destekler şimdiye kadar gerçekleşmedi. Geçen Güney Afrika'dan gelen bir firmanın söylediği şey bana çok dokundu. Dedi ki, 'Siz ürünlerinizin fiyatlarının Almanya ile aynı olduğunu, hatta daha uygun olduğunu, daha kaliteli ürettiğinizi söylüyorsunuz. Ama gümrük oranlarınızın hala yüzde 20 olmasından dolayı, bizim sizinle çalışma imkanımız şu anda sıfır'. Bakın yüzde 20 gümrük... İtalya'dan, Almanya'dan, Fransa'dan nereden alırlarsa alsınlar yüzde 0 gümrük ile alırken, Türkiye'de yüzde 20 gümrükle ürün almak zorunda kalan ülkelerden bahsediyoruz. Bu yüzden AB Gümrük Birliği Anlaşmasının tekrar masaya yatırılıp sil baştan kaleme alınması gerektiğine inanıyoruz."
     Yeni yatırım ortamı oluşturulmasının, petrokimya tesislerinin kurulmasının sektörün ham maddede dışa bağımlılığı azaltacağını aktaran Akyüz, "Uygun yatırım ortamları oluşturup global dev yatırımcıları kendi ülkelerinde edindikleri tecrübeleri burada kullanmak üzere ikna edebilirsek, kimya sektöründe çok yüksek seviyelere kolaylıkla gelebiliriz. Plastik, kauçuk, ilaç, boya ve kozmetik gibi kimya sektörümüzün en önemli alt gruplarında son yıllarda ciddi gelişmeler yaşanıyor. Bu alanlarda yapılacak ar-ge çalışmaları ile sektörümüz daha da üst sıralara yerleşecek" dedi.
     Kanser ilacı üretimi gerçekleştiren bir firmayı Türkiye'de yatırıma ikna ettikleri bilgisini veren Akyüz, konuşmasına şöyle devam etti:
     "Yatırım teşviklerinde, kanser ilaçlarına yönelik yatırımların ne kadar stratejik bir yatırım olduğunun dile getirilmesine rağmen, kayıtlara göre kanser ilacının Türkiye'de kapasiteden fazla üretiminin olduğu söyleniyor. Ama kanser ilaçlarının yüzde 94'ü ithalatla Türkiye'ye geliyor, sadece yüzde 6'sı Türkiye'de üretiliyor. Buna rağmen; resmi kayıtlarda sanki yüzde 100'ün üzerinde bir üretim kapasitesi varmış gibi görünüyor. Bundan dolayı, maalesef bu firma belki teşvik dahi alamayacak. Bizim bazı konularda verilerimizi tekrar gözden geçirmemiz gerekiyor. Sanayi odaları üzerinden verilen kapasite raporları toplanıyor, bu raporlara bakılınca sanki bazı ürün grupları rahatlıkla üretilebilecek gibi görülüyor. Ama mevcutta böyle bir şey yok. Biz maalesef o ilaç şirketinin yatırımını getirememe gibi bir riskle karşı karşıyayız."
     Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği (TKSD) Yönetim Kurulu Başkanı Timur Erk ise kimya sektörünün 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için her yıl ortalama yüzde 20 civarında büyümesi gerektiğini belirterek, "Ve de her sene o büyümeyi sağlamak üzere yaklaşık 6-7 milyar dolar arasında asgari yatırım lazım" dedi.
     Yeni yatırım için yerli kaynağın dışında özellikle yabancı sermayenin gelmesi gerektiğini aktaran Erk, yeni yatırım için yatırım ortamının da iyileştirilmesi gerektiğini ifade etti.
     Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Uysal da plastik sektörünün 2012 yılını 2011'e kıyasla yüzde 9,5 artışla 5 milyar 16 milyon dolar ihracat ile tamamladığını; sektörün direkt, otomotiv, beyaz eşya ve inşaat sektörleri aracılığıyla yaptığı toplam ihracatının ise 11 milyar doları aştığını dile getirdi.
     Hal Yasası'nda plastik poşetin yasaklanması ve yerine kağıt ve tekstil poşetlerinin kullanması yönünde çıkan kararı anımsatan Uysal, bu yasanın sektöre çok fazla zarar verdiğini ifade etti.
     Boya Sanayicileri Derneği (BOSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Faik Bitlis ise bugün boya ve ham maddeleri sektörünün yaklaşık 3 milyar doları aşan ekonomik ve ticari büyüklüğü bünyesinde barındırdığını belirterek, "Boya sanayimiz bugün ulaştığı ekonomik ve teknolojik yapıyla Avrupa-nın 4. büyük üretim gücüne sahiptir. Gelişim sürecinin devamı ile Avrupa'nın 3. büyük sektör konumuna ulaşmayı hedeflemektedir" dedi.
     300 bin kişiye dolaylı yoldan istihdam sağladıklarını aktaran Bitlis, bütün sektör olarak 2023'te 8 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.
     Kauçuk Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nurhan Kaya ise kauçuk sektörünün 2023 hedefinin 10 milyar dolar olduğunu, mevcut ihracatlarının ise 2,5 milyar dolar olduğunu söyledi.
     Kompozit Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Hacıalioğlu da kompozitlerin Türkiye'de kullanımının hızla yaygınlaştığını belirterek, "Tüm dünyada katma değeri yüksek yeni bir malzeme olan kompozit malzemeler ne yazık ki bugün ülkemizde NACE faaliyet kodu/tanımları içerisinde yer almamaktadır" dedi.
    
    
    

Bu haberi 181 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir