Kılavuzlu Hidroelektrik Santrali'nde elektrik üretimi -Santral, yılda 144 milyon kilovat elektrik…

  • Yazı boyutu
Kılavuzlu Hidroelektrik Santrali'nde elektrik üretimi
  -Santral, yılda 144 milyon kilovat elektrik…

Kılavuzlu Hidroelektrik Santrali'nde elektrik üretimi -Santral, yılda 144 milyon kilovat elektrik enerjisi üretecek, ekonomiye de 90 milyon TL katkı sağlayacak

Kahramanmaraş'ta yapımı tamamlanan Kılavuzlu Hidroelektrik Santrali, sulama projeleri tamamlandıktan sonra yılda 144 milyon kilovat elektrik enerjisi üretecek.
     Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'nden, yapılan yazılı açıklamada, Ceyhan Nehri üzerine inşa edilen santralin bölge illerine de fayda sağlayacağı belirtildi.
     Açıklamada, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Hatay'da 1 milyon 76 bin 500 dekar alanı sulayacak, "Orta Ceyhan Menzelet Projesi" kapsamında yer alan tesisin, enerji, sulama ve içme suyu maksatlı Kılavuzlu Barajı ve HES Projesi olduğu vurgulandı.
    
     -Ekonomiye yılda 90 milyon TL katkı-
    
     Santralin 11 Aralık 2012'de elektrik üretimine başladığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
     "8 Mayıs 2011'de su tutulan Kılavuzlu Barajı'ndaki hidroelektrik ünitesi açık santral tipinde olup toplam 54 megavat kurulu güce sahip ve 4 üniteden oluşuyor. Bugüne kadar yaklaşık 10 milyon kilovat elektrik enerjisi üretildi.
     Santral, sulama projeleri işletmeye açılmadan önce yılda 248 milyon kilovat, sulama projeleri tamamlandıktan sonra ise yılda 144 milyon kilovat elektrik enerjisi üretecek ve ekonomiye senede 90 milyon lira katkı sağlanacak."
    
    
    

Bu haberi 344 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir