Kıbrıslı Bakanlar, 13. CeBIT Eurasia'nın açılışına katıldı -KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı…

  • Yazı boyutu
Kıbrıslı Bakanlar, 13. CeBIT Eurasia'nın açılışına katıldı
  -KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı…

Kıbrıslı Bakanlar, 13. CeBIT Eurasia'nın açılışına katıldı -KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Saner: -"Türkiye'de ne varsa, KKTC'de de eş zamanlı olarak aynısı olacak' anlayışından dolayı Bakan Yıldırım'a teşekkür ediyorum" -KKTC Enerji ve Ekonomi Bakanı Atun: -"KKTC, dünyadan tecrit edilmesine rağmen teknoloji ve piyasa algısıyla gelişen firmaların bu vizyoner ortamda dünyaya entegre olabilmesi için gerekli ortam ve altyapıyı sağlamaktadır"

KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, "Türkiye'de ne varsa, KKTC'de de eş zamanlı olarak aynısı olacak" anlayışından dolayı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'a teşekkür etti.
     KKTC'nin partner ülke olarak katıldığı 13. CeBIT Bilişim Eurasia ve CeBIT Sinerji Zirvesi'nin açılışına, KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Saner ve KKTC Enerji ve Ekonomi Bakanı Sunat Atun da katıldı.
     Saner, açılışta yaptığı konuşmada, CeBIT Eurasia'ya partner ülke olarak katılan KKTC'nin bu tip etkinliklerle, 1974'ten itibaren tüm dünyanın baskısı ve ambargolarına rağmen her platformda sesini duyurduğunu belirtti.
     KKTC'nin, ekonomik gelişimini hizmet sektörlerine dayandırmak zorunda olan bir ada ülkesi olduğuna işaret eden Saner, KKTC'de eğitim ve turizmin yanında 3. bacasız sanayi olarak bilişime de ağırlık vereceklerini ifade etti.
     Saner, "Mevkidaşım Sayın Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın bizlere sağlamış olduğu katkılar ve her zaman kendisine minnet ve şükran duyduğumuz anavatanın Sayın Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ortaya koyduğu vizyonla KKTC'de özellikle son 2,5 yıldır birçok ilke imza atıyoruz" dedi.
     KKTC'de 36 yıldır yapılan 124 kilometre bölünmüş yola 2,5 yılda 125 kilometre eklediklerini anlatan Saner, "Bunun yanında ülkemizde trafik aydınlatmalarının oranını yüzde 135 artırdık. Telefon idaresinin liberalleştirilmesi çalışmalarında çok önemli mesafeler katettik. KKTC'nin en önemli özelleştirme faaliyeti olarak kabul edilen Ercan Havaalanı'nın işletme hakkı devri yöntemiyle bir özel firmaya 25 yılığına devredilmesi de önemli adımlardan biriydi" şeklinde konuştu.
     AB dönem başkanı olan Güney Kıbrıs ekonomik sıkıntılarla boğuşurken, KKTC'de bu ilklere imza atmalarının çok manidar olduğunu dile getiren Saner, "Türkiye'de ne varsa, KKTC'de eş zamanlı olarak aynısı olacak' anlayışından dolayı Bakan Yıldırım'a teşekkür ediyorum" dedi.
     Bilişim sektörünün gelişmesi için 3 ana başlıkta çalışmalar yaptıklarını aktaran Saner, şunları kaydetti:
     "Burada birinci düşüncemiz eğitim ve tanıtım. İnanıyorum ki, 13 firmamız, 2 üniversitemizle KKTC'nin nitelikli ve nicelikli nüfusunun sahip olduğu tüm özelliklerini buradaki tüm firmalarla paylaşması imkanını oluşturuyoruz. Diğeri, düşündüğümüz yasalar, eğer ülkenizde bir yatırım iklimi oluşturmak istiyorsanız, yatırımcı olarak geleceklere hukuki boyutta bir güvence vermeniz gerekir. Bu amaçla 6 Ocak 2012'de meclisimizden geçen 'Elektronik haberleşme yasası' bunun en büyük göstergesidir. Son ana başlık ise altyapıdır. KKTC'de otoban mevcut değildir. Fakat bakanımızın da katkılarıyla bilişimde Allah'a çok şükür otobanlarımızı tamamladık. Mersin'den KKTC'ye Türksoy-1 kablosuna Ekim 2011'de Türksoy-2 kablosunu ekledik."
    
     -"Bilişimle ilgili vizyon KKTC'de yeni bir ufuk açmaktadır"-
    
     KKTC Enerji ve Ekonomi Bakanı Sunat Atun ise anavatanında bu tür bir organizasyonda bulunduğu için mutlu olduğunu belirterek, KKTC'nin fuarın partnerlerinden olmasının önemli olduğunu ifade etti.
     Bütün engellemelere rağmen KKTC ve Kıbrıs Türklerinin dünya ile bağlarının koparılamadığını dile getiren Atun, vizyonlarının Türkiye ile ortak bir şekilde çizildiğine vurgu yaptı.
     KKTC ekonomisinin ilerlemesi ve halkın refah seviyesinin yükselmesi için çalıştıklarını anlatan Atun, "Tüm dünya ekonomilerini farklı şekilde etkileyen küresel ekonomik sorunlar, KKTC'ye de tesir etmiştir. Ancak 2009 yılıyla başlayan, mali alanda önemli düzenlemeler içeren ve Anavatan Türkiye tarafından büyük bir güçle desteklenen ekonomik programlarımız sayesinde krizin etkilerinin derinleşmesi önlenmiştir. KKTC'nin 2007 ve 2009 döneminde yaşadığı kayıplar, dünya ekonomileri yavaşlıyor olmasına rağmen telafi edilmektedir. Buna bağlı olarak ihracatımız 5 yıl öncesine mukayeseyle tam 2 katına çıkmıştır. Ülkemize uğrayan turist sayısı 30 yıldan sonra ilk kez 1 milyon seviyesini aşmıştır" ifadelerini kullandı.
     KKTC'nin artık kara ve denizlerde petrol arayan bir ülke haline geldiğini aktaran Atun, su sorununun çözümüne ilişkin de çalışmaların hem Türkiye'de hem de KKTC'de devam ettiğini söyledi.
     Türkiye'nin bölge ve dünyada artan siyasi ve ekonomik gücünün KKTC için de önemli olduğunu belirten Atun, Başbakan Erdoğan'ı sadece Türkiye'nin değil, bölgenin lideri olarak tanımladı.
     "Bilişimle ilgili vizyon KKTC'de yeni bir ufuk açmaktadır" diyen Atun, ülke gelirlerinin yüzde 70'inin hizmet sektöründen sağlandığını aktardı. Atun, bilişim sektörünün, KKTC'nin en hızlı büyüyen sektörü olduğunu dile getirerek, fuara katılan KKTC firmalarının ürünlerini tanıttıklarını ifade etti.
     Bakan Atun, "KKTC, dünyadan tecrit edilmesine rağmen teknoloji ve piyasa algısıyla gelişen firmaların bu vizyoner ortamda dünyaya entegre olabilmesi için gerekli ortam ve altyapıyı sağlamaktadır" dedi.
     KKTC'nin, yerli ve yabancı tüm firmalara açık olduğunu söyleyen Atun, bilişim gibi alanlarda vergi muafiyeti uygulandığını da sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 220 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir