Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki ekonomik kriz -ELIAMEP araştırma görevlilerinden Cogopulos: "Tahvil geri…

  • Yazı boyutu
Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki ekonomik kriz
  -ELIAMEP araştırma görevlilerinden Cogopulos:
  "Tahvil geri…

Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki ekonomik kriz -ELIAMEP araştırma görevlilerinden Cogopulos: "Tahvil geri alım programı bir tür saç tıraşı. İlk saç tıraşından sonra önlemler alınmadıysa, Yunan tahvillerini elinde bulunduran Kıbrıs bankaları daha büyük zarar görecek" "Yunan Hükümeti'nin geri alacağı fiyattan daha düşük fiyata satın alındıysa kar etme ihtimalleri de var"

Yunanistan Avrupa ve Dış Politika Vakfı (ELIAMEP) araştırma görevlilerinden Yorgos Cogopulos, Yunanistan'da borç yükünü azaltmak için başlatılan gönüllü tahvil geri alım programının, Yunan tahvillerini elinde bulunduran Güney Kıbrıs Rum Kesimi bankalarının daha büyük zarar görmesine neden olabileceğini söyledi.
     AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Yorgos Cogopulos, Yunanistan'daki gelişmelerle Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki durum arasında çok büyük bir bağlantı olduğuna işaret ederek, "Kıbrıs bankaları Yunan tahvillerine sahip oldukları için, Yunan tahvillerine yapılan saç tıraşından etkilenmemeleri mümkün değildi. Krizin Kıbrıs'ı etkilemesinin en büyük nedeni bu" dedi.
     Cogopulos, Pazartesi günü başlatılan ve Yunanistan'ın borçlarının sürdürülebilir hale gelebilmesi için borç yükünü azaltacak, AB ve IMF'den tahsis edilen kredinin geciken kredi dilimini alabilmesi için önemli olan gönüllü tahvil geri alım programının önlem almamışlarsa Güney Kıbrıs bankalarına zarar verebileceğini kaydetti.
     Cogopulos "Şimdi uygulanacak olan gönüllü tahvil geri alım programı bir tür saç tıraşı ve eğer ilk saç tıraşından sonra farklı adımlar ve önlemler alınmadıysa Yunan tahvillerini elinde bulunduran Kıbrıs bankaları daha büyük zarar görecek. Fakat adımlar atıldıysa ve tahviller şu an Yunan Hükümeti'nin geri alacağı fiyattan daha düşük fiyata satın alındıysa kar etme ihtimalleri de var."
    
     -Rusya'nın tutumu önemli-
    
     Güney Kıbrıs Rum Kesimi Lideri Hristofyas'ın olabildiğince iyi şartlarda yardım alabilmek için birkaç ay önce hem AB hem de Rusya ile yardım konusunda görüştüğünü anımsatan Cogopulos, "Bu görüşmelerin sonuçlarını şimdi göreceğiz" dedi.
     Troyka (AB Komisyonu Avrupa Merkez Bankası ve IMF) ile yardım konusunda anlaşan Güney Kıbrıs için gözetim ve uygulanacak mali uyum programının şartlarının şu an için belli olmadığını belirten Cogopulos, "Burada asıl konu Rusya'nın yardıma nasıl katılacağı ve bu yardımın Kıbrıs'la olan mevcut işbirliğinin nasıl etkileyeceği. Buradaki asıl sorun troykanın Kıbrıs'a girmesi ile ada bir vergi cenneti olmaktan çıkacak. Bu yüzden Rusya'nın troykadan yardım konusunda tutumu çok önemli" diye konuştu.
     Kıbrıs'a yapılacak yardımın sadece 10 milyar civarında olduğunu, bu yüzden Hristofyas'ın manevra alanı ve imkanının Yunanistan eski Başbakanı Papadimos'a oranla daha yüksek olduğunu belirten Cogopulos, Yunanistan'ın sadece ilk aldığı yardım paketi 110 milyar avro civarındayken Güney Kıbrıs'ın ilk olarak Rusya'dan aldığı yardım paketinin 2,5 milyar avro civarında olduğuna işaret etti. Cogopulos, Güney Kıbrıs'taki gelişmelerin Yunanistan'ı etkilemeyeceğini söyledi.
    
    
    

Bu haberi 182 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir