Kıbrıs Rum Kesimi için açıklanan kurtarma paketi -Mevduat vergisinde Ruslara daha ağır yük…

  • Yazı boyutu
Kıbrıs Rum Kesimi için açıklanan kurtarma paketi
  -Mevduat vergisinde Ruslara daha ağır yük…

Kıbrıs Rum Kesimi için açıklanan kurtarma paketi -Mevduat vergisinde Ruslara daha ağır yük binebilir

Kıbrıs Rum Kesimi için açıklanan kurtarma paketine gelen tepkiler nedeniyle 100 bin avro limitinin üzerindekilere daha fazla yüklenileceği bir plan üzerinde çalışıldığı, bu durumun mevduatın yarısına sahip oldukları tahmin edilen varlıklı Rusların kaybını artıracağı belirtildi.
     AB Komisyonu Sözcüsü Simon O'Conner, "Kıbrıs Rum Kesimi'ne mali istikrar getirilmesi ve ülkenin sürdürülebilir büyüme yoluna geri döndürülmesi için (Rum lider) Nikos Anastasiades'in ve Rum halkının çabalarını bütünüyle destekliyoruz" dedi.
     Bu arada Avro Bölgesi maliye bakanlarının bugün telekonferans toplantısında Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki gelişmeleri ve Avro Bölgesi'ne etkilerini görüşecekleri açıklandı.
     Kurtarma paketine ve özellikle banka mevduatlarını vergilendirme planına halkın sert tepkisi nedeniyle Rum meclisindeki oylama ikinci kez ertelenmiş ve bankaların kapalı kalması kararlaştırılmıştı.
     Avro Bölgesi maliye bakanlarının hafta sonu onayladığı kurtarma paketinde, Rum bankalarında mevduatların vergilendirilmesi öngörülüyor.
     Buna göre 100 bin avronun altında mevduatı olanlara yüzde 6,75 ve bu limitin üzerinde mevduatı bulunanlara yüzde 9,9 kesinti derhal uygulanacak. Bu şekilde toplanacak 5,8 milyar avroyla Kıbrıs Rum Kesimi'nin aşırı borçlanmasının önüne geçilecek.
     Bu arada AB kaynakları, yoğun tepki nedeniyle mevduatlardan kesintilerin gözden geçirilerek 100 bin avro limitinin altındakilerin yükünün hafifletileceği ve bu limitin üzerindekilere daha fazla yüklenileceği bir plan üzerinde çalışıldığını belirtiyor.
     Bu durumda Rum bankalarındaki mevduatın yarısına sahip oldukları tahmin edilen varlıklı Rusların kaybı artmış olacak.
    
    
    

Bu haberi 110 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir