Kıbrıs Rum Kesimi için açıklanan kurtarma paketi -GKRY Maliye Bakanı Sarris: "100 bin Avro'dan…

  • Yazı boyutu
Kıbrıs Rum Kesimi için açıklanan kurtarma paketi 
  -GKRY Maliye Bakanı Sarris: "100 bin Avro'dan…

Kıbrıs Rum Kesimi için açıklanan kurtarma paketi -GKRY Maliye Bakanı Sarris: "100 bin Avro'dan fazla olan mevduatlardan daha fazla kesintiye gidilmesi yönünde çalışma yürütüyoruz" -"100 bin Avro'nun altındaki mevduatlardan yapılacak kesintinin yüzdelik olarak sıfıra yakın bir oranda olması öngörülüyor"

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Maliye Bakanı Mihalis Sarris, Avro gurubunun haftasonu aldığı mali kurtarma paketi kararına yönelik, 100 bin Avro'dan fazla olan mevduatlardan daha fazla, 100 bin Avro'nun altındaki mevduatlardan ise sıfıra yakın bir kesinti olabileceğini kaydetti.
     Mihalis Sarris, Rum Meclisi Maliye Komitesi toplantısında, bankalardaki mevduatlardan vergi adı altında yapılacak kesintiler konusunda Avro Grubu ve Troyka'nın tutum değiştirdiği, 100 bin Avro'nun altındaki mevduatlardan yapılacak kesintinin yüzdelik olarak sıfıra yakın bir oranda olmasının öngörüldüğünü bildirildi.
     Sarris, daha önce tüm mevduatlardan kesinti yapılmasını talep eden Avro Grubu ve Troyka'nın, şimdi 100 bin Avro'nun üzerindeki mevduatlardan yapılacak kesintiyle ihtiyaç duyulan paranın sağlanabileceğine inandıklarını belirterek, Avro Grubu ve Troyka'nın bu tutum değişikliğini, Avrupa Birliği Ekonomi ve Mali İşler Komiseri Olli Rehn ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesiyle de doğruladığını söyledi.
     Sarris, hükümet olarak, garanti kapsamında bulunan 100 bin Avro'dan az mevduatlardan yapılacak kesintinin yüzdelik olarak sıfıra yakın bir rakam olması ve 100 bin Avro'dan fazla olan mevduatlardan daha fazla kesintiye gidilmesi yönünde çalışma yürüttüklerini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 172 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir