Kıbrıs Rum ekonomisi -Fitch Rum bankalarının kredi notunu düşürdü -Yeni ekonomik tedbirler,…

  • Yazı boyutu
Kıbrıs Rum ekonomisi
  -Fitch Rum bankalarının kredi notunu düşürdü
  -Yeni ekonomik tedbirler,…

Kıbrıs Rum ekonomisi -Fitch Rum bankalarının kredi notunu düşürdü -Yeni ekonomik tedbirler, vergilerde artış getiriyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, üç Rum bankasının kredi notunu düşürdü.
     Rum radyosuna göre, Fitch, Rum tarafındaki "Kıbrıs Bankası, Laiki Bank ile Helenik (Yunan) Bankası"nın, uzun vadeli IDR'lerini, "BB+"den "BB"ye düşürdü, kredi not görünümlerini de "negatif" olarak belirledi.
     Ficth, bankaların notunu, Rum hükümetinin ülkedeki büyük bankaları destekleme gücünün, Güney Kıbrıs'ın notunun düşürülmesinden sonra sınırlı kalması nedeniyle düşürüldüğünü açıkladı.
     Fitch, Rum yönetiminin, bu üç bankayı desteklemek için muhtemelen 6 milyar avroya ihtiyacı olacağına da dikkati çekti.
     Öte yandan "Laiki Bank"ın ardından, Rum tarafının "en büyük" bankası konumundaki "Kıbrıs Bankası" da devletten destek istedi.
     Bankanın, yeniden sermayelendirilmesi çalışmalarının başarıyla sonuçlanabilmesi için Rum Merkez Bankası'na başvuru yaptığı bildirildi.
     "Kıbrıs Bankası", dün yaptığı açıklamada sermayenin güçlenmesi ve çekirdek sermaye oranının yüzde 10'a ulaşmasına ilişkin talebin yerine getirilmesi çabalarına karşın hedefin şu ana kadar başarılamadığına dikkati çekti. Banka, hedefin başarılamamasında, Yunan tahvillerinin değerinin düşüşünü ve ekonomiye ilişkin beklentilerin artmasına yol açan olumsuz koşulları gösterdi.
     Sermaye tabanının güçlendirilmesine ilişkin çabaların tamamlanması için zamanın uzatılmasını istediğini belirten banka, bu talebin Rum Merkez Bankası tarafından kabul edilmediğini, böylelikle destek için devlete başvurulmasına karar verildiğini açıkladı.
     Yunanistan'ın borçlarının yeniden yapılandırılmasında uygulanan "tıraşlamadan" dolayı, büyük oranda satın aldığı Yunan tahvilleri nedeniyle zarar eden Laiki Bank'a Rum hükümeti daha önce destek kararı almıştı.
     Öte yandan, Rum yönetimi Sözcüsü Stefanos Stefanu, AB destek mekanizmasına girilmesinin bankaları kamulaştırıp kamulaştırmayacağına ilişkin bir soru üzerine, bu sorunun, evet veya hayır ile cevaplanmasının mümkün olmadığını, bunun ciddi bir yaklaşım gerektiren konu olduğunu söyledi.
     Kamulaştırma derken, bankaların satın alınmasının kast edildiğini ifade eden Stefanu, böyle durumların ele alınmadığını, devletin, bu konuları Merkez Bankası'yla birlikte incelediğini belirtti.
    
     -Yeni ekonomik tedbirler-
    
     Rum Yönetimi Maliye Bakanı Vasos Şarlis, Rum hükümetinin yeni ekonomik tedbirlerini açıkladı.
     Rum basınına göre; 188 milyon avroluk tasarrufu öngören yeni pakette, bütçe açığının 2012 yılında, Gayri Safi Milli Hasıla'nın (GSMH) yüzde 2,5'ine, 2013 yılında da yüzde 0,5'ine düşürülmesi hedefleniyor.
     Tedbirler paketine göre; gelirlerin artırılmasına yönelik olarak, devletin 129 yetkilisinin ödeneklerinde kesinti yapılacak, alkollü içkiler ve tütün ürünleri gibi bazı vergilerde artış yapılacak, lüks araç ve taşınmazlara ek vergiler getirilecek, seyrüsefer ve tapu harçlarına zam yapılacak ve eşel mobil ödeneğinde birtakım değişiklikler yapılacak.
    
    
    

Bu haberi 139 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir