KEY ödemeleri başladı

  • Yazı boyutu
KEY ödemeleri başladı

5664 Sayılı Konut Edindirme Yardımı (KEY) Hak Sahiplerine Ödeme Yapılmasına Dair Kanun ve 14 Ağustos 2007 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Konut Edindirme Yardımı Hak Sahiplerine Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik Hükümlerine göre tasfiye halindeki Emlak Bankası tarafından Emlak Konut GYO AŞ’ye bildirilen listeler, hak sahipliğinin tespitine esas olmak üzere Resmi Gazete’nin bugünkü mükerrer sayısında yayımlandı.

Mükerrer Resmi Gazete sayısı, her biri 2 bin sayfadan oluşan 80 cilt halinde ve sınırlı sayıda basıldı. Listeler, toplamda 160 bin sayfa tuttu.

İlgili yasa gereği KEY Hak sahipleri ödeme miktarlarını www.keyodemeleri.com adresli internet sitesinden TC Kimlik Numaraları ve Sosyal Güvenlik Numaraları ile öğrenebiliyorlar.

ÖDEMELER BAŞLADI
Listelerin yayımlanmasıyla birlikte, Ziraat Bankası şubelerinden hak sahiplerine ödemeler de başladı. Vatandaşlık numarasının sonu 00-08 olan hak sahipleri, KEY paralarını bugün almaya başladı. Son iki rakama göre hak sahiplerine ödemeler kademeli biçimde yapılarak 8 Ağustos’ta tamamlanacak.
Kimlik numarasının son iki rakamı 10-18 olanlara 29 Temmuz, 20-28 olanlara 30 Temmuz, 30-38 olanlara 31 Temmuz, 40-48 olanlara 1 Ağustos, 50-58 olanlara 4 Ağustos, 60-68 olanlara 5 Ağustos, 70-78 olanlara 6 Ağustos, 80-88 olanlara 7 Ağustos, 90-98 olanlara ise 8 Ağustos’ta ödeme yapılacak.

ZİRAAT’TA HESABI OLAN BEKLEMEYECEK
KEY hak sahiplerinden Ziraat Bankası’nda hesabı bulunan ve bu hesabına ilişkin Bankkart’ı bulunanlar, ATM’lerden beklemeden ilk günden itibaren paralarını alabilecek. KEY ödemeleri bireysel olarak Ziraat Bankası şubelerinden yapılabileceği gibi Ziraat Bankası Şubeleri’ne başvuruda bulunan kurum, kuruluş ve saymanlıklar aracılığıyla toplu olarak da ödenebilecek. Hisse senedi talep edecek hak sahiplerinin Ziraat Bankası Şubeleri’ne bireysel olarak başvurmaları gerekecek. Hisse senedi talep edecek hak sahipleri bankadan hisse senedi hak sahipliğine ilişkin dekont alacak. Topluca hisse senedi talebi kabul edilmeyecek. Hisse senedi ilmühaberlerinin hak sahiplerine teslimine ilişkin usul ve esaslar daha sonra Emlak Konut GYO A.Ş. tarafından ilan edilecek.

ÜÇ AY İÇİNDE İTİRAZ EDİLEBİLECEK
Kimlik numarası ile yapılan sorgulama sonucunda listede isimleri yer almaması Sosyal güvenlik numarası ile yapılan sorgulamada kimlik numarasının bulunmaması yada KEY hak sahibi olduğunun ve ödeme miktarının doğru olmadığının ileri sürülmesi halinde üç ay içinde öncelikle çalışmış oldukları kurumlara, bu kurumlardan sonuç alınamaması durumunda ise Sosyal Güvenlik kurumlarına müracaat edilebilecek.
Hak sahibinin ölmüş olması halinde, veraset ilamına dayanılarak yapılacak ödemelerde yasal mirasçıların tümü aslen/vekaleten birlikte başvuracak veya miras ortaklığına temsilci atanabilecek. İştirak halinde mülkiyetin müşterek mülkiyete dönüştürüldüğüne ilişkin mahkeme kararının sunulması durumunda ise hisse oranında ödeme yapılacak.
Vekaletname ile yapılacak ödemelerde, genel vekaletnameye istinaden ödeme yapılabilecek, özel bir vekaletname istenmeyecektir. Ancak, ibraz edilecek genel vekaletnamede vekilin bankadan para çekme yetkisi bulunacak. 5 yıl içinde talep edilmeyen alacaklar Hazine’ye gelir olarak kaydedilecek.

KEY KURUĞU
Durmuş SEVİNDİK/ZONGULDAK, (DHA)

Zonguldak`ta’ta, Konut Edindirme Yardımı’nın (KEY) ödenmesine başlamasıyla birlikte sabahın erken saatlerinden itibaren hak sahipleri banka önünde uzun kuyruk oluşturdu.

İşverenlerin 1987-1995 yılları arasında çalışanlar adına yatırdığı Konut Edindirme Yardımı’nın hak sahiplerine geri ödenmesine bugün başlandı. TC kimlik numarasının son iki rakamına göre belirlenen tarihlerde yapılacak ödemeleri almak için vatandaşlar, Gazipaşa Caddesi üzerindeki Ziraat Bankası Zonguldak Şubesi’ne sabahın erken saatlerinden itibaren akın ederek uzun kuyruk oluşturdu. Kuyruk, bankanın yer aldığı binayı aşıp zaman zaman yaklaşık 300 metreye kadar ulaştı. Hak sahipleri, paralarını alabilmek için saatlerce bankanın önünde bekledi. Sırası gelenler işlemlerinin ardından haklarını aldı.

Milliyet

Bu haberi 12,413 kişi okudu

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir