Kesme çiçek ihracatçıları "Christmas"dan umutlu -Orta Anadolu ihracatçısının bu yıl 50 milyon dal…

  • Yazı boyutu
Kesme çiçek ihracatçıları "Christmas"dan umutlu 
  -Orta Anadolu ihracatçısının bu yıl 50 milyon dal…

Kesme çiçek ihracatçıları "Christmas"dan umutlu -Orta Anadolu ihracatçısının bu yıl 50 milyon dal kesme çiçek ihracatından 10 milyon dolar gelir elde etmesi bekleniyor

Orta Anadolu kesme çiçek ihracatçısının Hristiyanların önemli günlerinden "Christmas" nedeniyle bütün Avrupa ülkelerine 50 milyon dal ihracat ve 10 milyon dolar kazanç elde etmesi bekleniyor.
     Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri'nden (OAİB) yapılan yazılı açıklamaya göre, Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçı Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, 24 Aralık Christmas, 14 Şubat Sevgililer Günü ve Mayıs ayının 2'nci pazar günü kutlanan Anneler Günü'nün sektörleri için ayrı bir önemi olduğunu belirtti.
     Söz konusu dönemlerde kesme çiçeğe olan talebin arttığını vurgulayan Bağdatlıoğlu, şunları kaydetti:
     "Sektörümüz, önemli cirolarını da bu dönemlerde yapar. Önümüzde Hristiyan dünyası için büyük önemi olan Christmas var. Avrupa'da yaşanan krize bağlı olarak oradaki maliyetlerin artmış olması, üretimde üst seviyede olan Türk karanfilini öne çıkardı. Daha şimdiden başta İngiltere ve Hollanda olmak üzere bütün Avrupa ülkelerinden önemli siparişler aldık. Bu dönem 50 milyon dal kırmızı çiçek ihracatı yaparak ülkemize 10 milyon dolar kazandırmayı hedefliyoruz."
     Bağdatlıoğlu, kesme çiçek üreticilerinin yüzde 80'inin uluslararası sertifikaya sahip olduklarını ifade ederek, böylece daha önce Avrupa ülkelerine yapılan ihracatta toptancılara verilen çiçeklerin, şimdi süpermarketlere doğrudan verilebildiğini bildirdi.
    
    
    

Bu haberi 171 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir