KEP rehberi ve adreslerine ilişkin tebliğde değişiklik

  • Yazı boyutu
KEP rehberi ve adreslerine ilişkin tebliğde değişiklik

KEP rehberi ve adreslerine ilişkin tebliğde değişiklik

Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) hesabı adreslerinin yapısının oluşturulmasında tüzel kişilere, Tüzel Kişi Adı ile TüzelKişiAdı.X formatları eklendi.
     Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK), kayıtlı elektronik posta rehberi ve kayıtlı elektronik posta hesabı adreslerine ilişkin tebliğde değişiklik yapılmasına ilişkin tebliğ, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Buna göre, tanımlar ve kısaltmalar bölümüne, bir tüzel kişiliğin çalışanları veya müşterileri veya üyeleri veya hissedarları adına yaptığı KEP hesabı başvurusu şeklinde tanımlanan kurumsal başvuru tanımı eklendi.
     KEP rehberinde yer alacak zorunlu ve isteğe bağlı alanlarda, tüzel kişiler bölümünde KEP hesabı adresi, MERSİS no veya ticaret sicil no, tüzel kişinin tam adı, ana faaliyet alanı, merkezinin bulunduğu il, adres bilgilerinin bildirilmesi zorunlu olurken, işlem yetkilisinin/yetkililerinin adı ve soyadı ile işlem yetkilisinin/yetkililerinin unvanı isteğe bağlı bildirilecek.
     Kayıtlı elektronik posta hesabı adreslerinin yapısının oluşturulmasında tüzel kişilere, tüzel kişi adı ile TüzelKişiAdı.X formatları eklendi.
     KEP hesabı adresinin "alan-adı-tarafı"nda, gerçek kişiler için "hsY.kep.tr" formatında belirlenecek.
     Tüzel kişiler için "hsY.kep.tr" veya "TüzelKişiAdı.hsY.kep.tr" formatlarından biriyle oluşturulabilecek. Kurumsal başvurularda "TüzelKişiAdı.hsY.kep.tr" formatı kullanılacak ve bu başvurularda, "TüzelKişiAdı.hsY.kep.tr" alan adı sadece KEP hesabı adresleri için kullanılacak, yönetimi KEPHS tarafından gerçekleştirilecek ve daha alt seviye alan adına genişletilemeyecek.
     Adına başvuruda bulunulan kişilerin KEP hesabı talepleri kurumsal başvuru sahibi tarafından yazılı olarak belgelendirilecek. KEP hesabı adresi verilecek kişiye ait kimliğin doğru ve güvenilir biçimde tespit edilmesinden KEPHS sorumlu olacak.
     "TüzelKişiAdı" alanı, tüzel kişinin ticaret sicil veya MERSİS'de kayıtlı bilgileri ile uyumlu olmak şartıyla açık şekilde ya da kısaltma yapılarak belirlenecek. Ticaret sicil veya MERSİS'de kayıtlı bilgileri olmayan diğer tüm tüzel kişiler için "TüzelKişiAdı" alanı bağlı bulundukları resmi sicile tescil edilen veya ilgili mevzuat ile belirlenen isim ve unvanları kullanılarak belirlenecek.
    
    
    

Bu haberi 154 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir