Kenya ve Gana heyetlerinin İZTO ziyareti -İZTO Başkanı Demirtaş: -"Biz Afrika ile olan…

  • Yazı boyutu
Kenya ve Gana heyetlerinin İZTO ziyareti
  -İZTO Başkanı Demirtaş:
  -"Biz Afrika ile olan…

Kenya ve Gana heyetlerinin İZTO ziyareti -İZTO Başkanı Demirtaş: -"Biz Afrika ile olan ilişkilerimizi kar üretmek için düşünmüyoruz" -Kenya Ticaret Bakanı Moses Wetangula: -"Kenya'da yatırım yapmakla komşu ülkelerle birlikte 130 milyon nüfusa hitap edersiniz" -Gana Ticaret ve Sanayi Bakanlığı Temsilcisi Mensah: "Türk işadamlarının son yıllarda Gana'ya daha fazla gelmeleri bizim için pozitif bir durumdur, sizleri ortak yatırıma çağırıyoruz"

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, "Biz Afrika ile olan ilişkilerimizi kar üretmek için düşünmüyoruz" dedi.
     81. İzmir Enternasyonal Fuarı'na katılmak üzere İzmir'e gelen Kenya Ticaret Bakanı Moses Wetangula başkanlığındaki heyet İZTO'yu ziyaret etti. Eski Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen'in de bulunduğu heyet, İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ile görüştü.
     Ziyarette konuşan Demirtaş, Kenya'nın Afrika kıtasındaki en önemli ülkelerden biri olduğunu, iki ülke arasında 200 milyon dolar olan ticaret hacminin artırılması için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi. Türk Hükümetinin Afrika için elinden geleni yaptığını belirten Demirtaş, "Sayın Başbakanın bize talimatı var. O yüzden sizler bizden hangi konuda destek istiyorsanız söyleyin, elimizden gelen çabayı gösteririz. Biz Afrika ile olan ilişkilerimizi kar üretmek için düşünmüyoruz" dedi.
     Türk Hava Yolları'nın bu ülkeye uçuşlarının önemine dikkati çeken Demirtaş, ulaşılamayan yerle ticaret yapmanın mümkün olmadığını vurguladı. Kenya'da açılan Türk okullarının da iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde büyük görev üstlendiğini ifade eden Demirtaş, şöyle konuştu:
     "Her türlü destek var. Bizler iş alemi olarak bu ilişkileri geliştirmek isteriz. İzmir ile ilişkilerinizi artırmak istiyorsanız bir fahri konsolos ataması yapmanız yararlı olacaktır. Burada 60 ülkenin fahri konsolosluğu var. Kenya'nın da olmaması büyük bir eksiklik."
     Demirtaş, önümüzdeki İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Tıp Fakültesi bölümünü açacaklarını, Kenya'dan da burslu 5 öğrenci okutabileceklerini sözlerine ekledi.
     Kenya Ticaret Bakanı Moses Wetangula ise Türk iş adamlarını ülkelerine yatırıma çağırarak, "Kenya'da yatırım yapmakla komşu ülkelerle birlikte 130 milyon nüfusa hitap edersiniz" dedi. Kenya'da Türk ürünlerine büyük ilginin olduğunu kaydeden Wetangula, "İki ülke arasındaki ticaret hacmi düşük. Bunun artırılmasını istiyoruz. Bu nedenle İzmir Fuarı'na kalabalık bir heyetle geldik. Dönüşte ticaret odamızdan bir heyetin buraya gelmelerini isteyeceğim" dedi.
     Wetangula, Türkiye'nin büyük bir çay tüketicisi olduğunu belirterek, "Türkiye'ye çay ihraç etmek istiyoruz. Türkiye üzerinden de yine büyük bir tüketici olan Rusya'ya açılmak istiyoruz" dedi.
     İzmir için fahri konsolos arayışlarının olduğunu kaydeden Wetangula, "İsim önerin, atayalım" dedi.
    
     -Gana heyetinin İZTO ziyareti-
    
     Öte yandan İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) dolayısıyla İzmir'de bulunan Gana heyeti de İzmir Ticaret Odası'nı ziyaret etti.
     Gana Ticaret ve Sanayi Bakanlığı Temsilcisi Gerald Nyarko Mensah, burada yaptığı konuşmada, Türk işadamlarının son yıllarda Gana'ya daha fazla gelmelerinin kendileri için pozitif bir durum olduğunu belirterek, Türk işadamlarını ortak yatırıma davet etti. Mensah, şunları söyledi:
     "Türk işadamlarının son yıllarda Gana'ya daha fazla gelmeleri bizim için pozitif bir durumdur, sizleri ortak yatırıma çağırıyoruz.
     Gana ile Türkiye arasında iyi ilişkiler var. Özellikle ticari alanda ilişkiler her geçen gün artıyor. Bu ilişkileri derinleştirmenin zamanı geldi. Birlikte yatırımları artıracağımıza inanıyorum. Serbest bölgemiz yatırımlar için çok uygun şartlar sunuyor. Bizden yarı mamul ürünleri alabilirsiniz."
     İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ise Afrika'nın 3'üncü bin yılın "fırsatlar kıtası" olduğunu ifade ederek, "Biz bugüne kadar hep haritanın doğu, batı ve kuzeyine bakmışız, güneyine bakmamışız. Gana, İspanya ile aynı uzaklıkta. Gana'yı bir heyetle ziyaret edeceğiz" dedi.
    
    
    

Bu haberi 164 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir