Kentsel dönüşüm için Denizbank ile protokol -Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü…

  • Yazı boyutu
Kentsel dönüşüm için Denizbank ile protokol
  -Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü…

Kentsel dönüşüm için Denizbank ile protokol -Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Gürgen: "Kentsel dönüşüm bugün itibarıyla 289 bin kişiyi ilgilendiren bir proje. Gün geçtikçe bu sayı artacak" -Denizbank Perakende Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı Ertürk: "Türkiye'de 2023 yılına kadar 8 milyon konutun yeniden inşa edilmesi gerekiyor"

Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, kentsel dönüşümün bugün itibarıyla 289 bin kişiyi ilgilendiren bir proje olduğunu belirterek, gün geçtikçe bu sayının artacağını söyledi.
     Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Denizbank arasında, 6306 sayılı Kanun kapsamında hak sahiplerince bankalardan kullanılacak kredilere sağlanacak faiz desteğine ilişkin protokol yapıldı.
     Protokolü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen ile Denizbank Perakende Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk imzaladı.
     Vedad Gürgen, protokol imza töreninde, kentsel dönüşüm konusuna Türkiye'de herkesin dört elle sarıldığını söyledi.
     Hafta sonunda yayımlananlarla birlikte Türkiye'de 9 tane alanın riskli olarak ilan edildiğini belirten Gürgen, "Bunlar içerisinde Erzurum, İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir ve Diyarbakır'da projelerimiz var. Bugün itibarıyla 289 bin kişiyi ilgilendiren bir proje. Gün geçtikçe bu sayı artacak. Karşımızda 49 bin bina var, bunları kullanan şu anda 289 bin vatandaşımız var. Bunlar ya bizden kredi talebinde bulunacak ve faiz desteği için biz ilgili anlaşma yaptığımız kuruluşlara yönlendireceğiz ya da bizden direkt kira yardımı talebinde bulunacaklar. Pasta bu anlamda çok daha geniş" diye konuştu.
     Bakanlık olarak ikinci protokolü gerçekleştirdiklerine dikkati çeken Gürgen, Halkbank, Bank Asya, Albaraka Türk, Finansbank ve TEB ile de belirli bir noktaya kadar geldiklerini kaydetti.
     Gökhan Ertürk de 2012 itibarıyla Türkiye'deki mevcut konut stoğunun 19 milyon civarında olduğunu, bu stoğun yaklaşık 5 milyonunun kaçak ruhsatsız evlerden oluştuğunu vurguladı.
     Ekonomik ömrünü tamamlamış, değişim zorunluluğu bulunan 1,5 milyon konutun da mevcut stok içerisinde bulunduğuna işaret eden Ertürk, şöyle devam etti:
     "Bu rakamlara nüfus artışını da eklediğimizde Türkiye'de 2023 yılına kadar 8 milyon konutun yeniden inşa edilmesi gerekiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm konusunda kilit rol oynuyor. İmzaladığımız protokolle devlet tarafından yapılacak yardımları, Denizbank'ı tercih edecek müşterilere de sunacağız. Denizbank olarak kentsel dönüşüm projesinin ilk yıkım anından yeni evlerin teslimine kadar müşterilerimizin yanındayız."
    
     -Müşterilere sunulan avantajlar-
    
     Protokol çerçevesinde, Denizbank'ı tercih edecek müşteriler devlet desteklerinden faydalanabilecek. Kentsel dönüşüm kredisi kullanmak isteyen müşterilerden dosya masrafı, ekspertiz ücreti, ipotek ücreti alınmayacak. Denizbank, ayrıca sürecin başlangıcı sayılan Deprem Risk Raporu için daire başı 500 liraya kadar katkı yapacak.
     Denizbank, ayrıca, kentsel dönüşüm kapsamında başvuran vatandaşların, Bakanlığın belirlediği lisanslı kuruluşlara riskli binasını tespit ettirecek.
     Bu arada, daha önce protokol törenine katılacağı duyurulan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, etkinliğe katılmadı.
    
    
    

Bu haberi 137 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir