KEK 4. Dönem Toplantısı Slovenya'da yapılacak

  • Yazı boyutu
KEK 4. Dönem Toplantısı Slovenya'da yapılacak

KEK 4. Dönem Toplantısı Slovenya'da yapılacak

Türkiye-Slovenya Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 4. Dönem Toplantısı, 15-16 Kasım tarihlerinde Slovenya'nın Kranj şehrinde gerçekleştirilecek.
     Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, toplantılar sırasında Türk heyetine Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Slovenya heyetine ise Slovenya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Karl Erjavec'in başkanlık edeceği bildirildi.
     Yazıcı'nın KEK Toplantısı ziyareti vesilesiyle Karl Erjavec ve Slovenya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Radovan Zerjav ile ikili görüşmelerde bulunmasının beklendiği belirtilen açıklamada, Türkiye ile Slovenya arasındaki dostluk ve yakın işbirliğinin uluslararası platformlarda verilen karşılıklı destek, yapılan üst düzey ziyaretler ve imzalanan anlaşmalarla daha da gelişeceği kaydedildi.
     İki ülke arasında 2001 yılında 112 milyon dolar düzeyindeki ticaret hacminin, 2011 yılında 966 milyon dolara yaklaştığı vurgulanan açıklamada, 2011 yılında Türkiye'nin Slovenya'ya ihracatının 617 milyon dolar, söz konusu ülkeden ithalatının ise 349 milyon dolar olduğu ifade edildi.
     Açıklamada, Türkiye-Slovenya KEK 4. Dönem Toplantısı ile iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin daha da gelişmesinin hedeflendiği bildirilerek, KEK toplantısında, iki ülke ticari ve ekonomik ilişkilerinde kaydedilen gelişmeler, ortak yatırımlar, tarım, turizm, ormancılık, enerji, sağlık ve ulaştırma konularındaki işbirliği hususlarının ele alınacağı belirtildi.
     Açıklamada ayrıca, iki ülke heyetleri arasında gerçekleştirilecek görüşmeler sonunda, üzerinde mutabık kalınan hususları içeren Türkiye-Slovenya KEK 4. Dönem Toplantısı Protokolü'nün, 16 Kasım'da Hayati Yazıcı ve Karl Erjavec tarafından imzalanacağı bilgisine yer verildi.
     Türk heyetinin, 16 Kasım'da Slovenya'dan ayrılacağı bildirildi.
    
    
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir