"Keben Narı"nın hasadı başlıyor -Türkiye'nin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından…

  • Yazı boyutu
"Keben Narı"nın hasadı başlıyor
  -Türkiye'nin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 
  tarafından…

"Keben Narı"nın hasadı başlıyor -Türkiye'nin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tescillenmiş tek sofralık narı olan ve Silifke ilçesinde yetiştirilen "Keben Narı"nın hasadı başlıyor -Aroması, tatlı mayhoş tadı ve görünüşüyle diğer narlardan ayrılan Keben Narında 5-6 bin ton rekolte bekleniyor

Türkiye'nin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tescillenmiş tek sofralık narı olan ve Silifke ilçesinde yetiştirilen "Keben Narı"nın hasadı başlıyor.
     Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede erkenci çeşit olan Hicaz narının hasadının tamamlandığını, Göksu Vadisi köylerinde üretimi yapılan ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan "33 N16" olarak tescillenmiş Türkiye'nin tek sofralık narı olan Silifke aşısı "Keben Narı"nın hasadına ise önümüzdeki günlerde başlanacağını söyledi.
     Bu yıl bin 500 dönüm araziden 2 bin ton Hicaz narı hasadının yapıldığını anlatan Can, Keben narının hasadının ise Ocak ayına kadar devam edeceğini belirterek, bu türde 3 bin dönüm araziden 5-6 bin ton arasında rekolte beklendiğini bildirdi.
     Can, Keben narının adını Göksu Vadisi'ndeki Keben köyünden aldığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:
     "Keben narı aroması, görünüşü, tatlı mayhoş tadıyla diğer narlardan ayrılıyor. İnce kabuğu ve iri taneleriyle bu tür, genelde sofralık olarak tüketiliyor. Narımız tescilli markası ve kalitesiyle ilgi görüyor. Keben narının hemen hemen tamamı yurt içinde tüketiliyor. Üretim alanlarının daha da genişlemesi ve ürün miktarının artması halinde ihracat konusunda adımlar da atılabilir. Bunun için üreticileri teşvik ediyoruz. Yeni alanların tarıma açılması ve Keben narının da o bölgelere dikilmesiyle, kendisine özgü mikroklima özelliği olan Göksu Vadisi'nde daha fazla nar üretimi yapılacağına inanıyoruz."
    
    
    

Bu haberi 154 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir