"Keben Narı" hasadı başladı -Silifke'de, geçen yıl 3 bin dönüm araziden 6 bin ton ürün elde…

  • Yazı boyutu
"Keben Narı" hasadı başladı
  -Silifke'de, geçen yıl 3 bin dönüm araziden 
  6 bin ton ürün elde…

"Keben Narı" hasadı başladı -Silifke'de, geçen yıl 3 bin dönüm araziden 6 bin ton ürün elde eden üretici, bu yıl 4 bin ton civarında hasat bekliyor

Türkiye'nin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tescillenmiş tek sofralık narı olan ve Silifke ilçesinde yetiştirilen "Keben Narı"nın hasadı başladı, ancak bu yıl hasat miktarının düşmesi bekleniyor.
     Silifke Erik Üreticileri Birliği Başkanı ve nar üreticisi Mustafa Göktaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen yıl 3 bin dönüm araziden 6 bin ton nar hasadı yapıldığını, bu yıl rekoltenin 4 bin tona kadar gerilemesini beklediklerini söyledi.
     Yaz mevsiminde nar ağaçlarının çiçeklenme döneminde aşırı sıcak olması nedeniyle ağaçların çiçeklerini döktüğünü, rekoltenin de bu yüzden düşeceğini ifade eden Göktaş, narın 1 ile 2,5 lira arasında alıcı bulduğunu belirtti.
     Göksu Vadisi köylerinde yetiştirilen Keben Narı'nın ağırlığının 2 kiloya kadar ulaştığını vurgulayan Göktaş, Keben Narı'nın ayrı bir aroma özelliğine sahip olduğunu, görünüşü, tatlı mayhoş tadı ve damak zevkine hitap ettiği için genelde sofralık olarak rağbet gördüğünü kaydetti.
     Narın ilçedeki üretim alanlarını artırmak istediklerini anlatan Göktaş, şöyle konuştu:
     "Ürün miktarının artması halinde ihracat konusunda da adımlar atmaya başlayabiliriz. Bunun için Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Ziraat Odası yetkilileriyle birlikte üreticileri teşvik ediyoruz. Yeni alanların tarıma açılması ve Keben Narı'nın da o bölgelere dikilmesiyle kendisine özgü mikro klima özelliği olan Göksu Vadisi'nde daha fazla nar üretimi yapılacağına inanıyoruz."
    
    
    

Bu haberi 228 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir