"Kazakistan-Türkiye İlişkileri" konferansı -Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Tüymebayev:…

  • Yazı boyutu
"Kazakistan-Türkiye İlişkileri" konferansı
  -Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Tüymebayev:…

"Kazakistan-Türkiye İlişkileri" konferansı -Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Tüymebayev: -"Kazakistan'da Türk sanayicilerinin katılımıyla Ortak Kazak-Türk Organize Sanayi Bölgelerinin kurulması çalışmaları başlamıştır"

Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, Kazakistan'da Türk sanayicilerinin katılımıyla Ortak Kazak-Türk Organize Sanayi Bölgelerinin (OSB) kurulması için çalışmalara başlandığını söyledi.
     Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası'nda (SATSO) düzenlenen "Kazakistan-Türkiye İlişkileri ve Kazakistan-2050 Stratejisi" konferansında konuşan Tüymebayev, Kazakistan'da Türk yatırımcıların bürokratik engellerden arındırılacağını anlattı.
     Kazakistan-Türkiye arasında iller arası işbirliğinin çok önemli olduğunu ifade eden Tüymebayev, Türk müteahhitlerin Kazakistan'da 15 milyar dolarlık projeler üstlendiğini bildirdi.
     "Kazakistan-Türkiye ikili ticaret hacmi 2012 yılı itibarıyla 4 milyar dolar olarak gerçekleşti" diyen Tüymebayev, Kazakistan ekonomisinde Türk yatırımlarının hacminin 2 milyar dolar, Türkiye'deki Kazak yatırımlarının ise 1 milyar dolar olduğunu vurguladı.
    
     -Kazakistan-Türkiye arası ticari ve ekonomik işbirliği-
    
     Kazakistan'da yatırım imkanları, iş yapmanın ipuçları, elektrik, su ve altyapı maliyetleri ile ilgili bilgi içeren, geniş kapsamlı Türkçe kitapçıklar hazırladıklarını anlatan Tüymebayev, Sakaryalı iş adamları ve sanayicileri ülkesine yatırım yapmaya davet etti.
     Tüymebayev, Kazakistan'daki sanayi bölgelerinde faaliyet gösterecek olan Türk sanayicilerin ürettikleri ürünleri Rusya ve Beyaz Rusya'ya gümrüksüz sevk edebileceklerini belirterek, şöyle devam etti:
     "İki ülke arasındaki ticari-ekonomik işbirliğini geliştirmek amacıyla, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in talimatı ve büyükelçiliğimizin inisiyatifi ile Kazakistan'da Türk sanayicilerinin katılımıyla Ortak Kazak-Türk Organize Sanayi Bölgelerinin kurulması çalışmaları başlamıştır. Böyle bir uygulamayı Kazakistan dünyanın başka hiçbir ülkesi ile yapmamaktadır.
     Bu, Türkiye'ye ve Türk sanayicisine olan güvenin göstergesidir."
    
    
    

Bu haberi 201 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir