Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev: -"İki ülke arasındaki ticaretin 15 milyar…

  • Yazı boyutu
Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev:
  -"İki ülke arasındaki ticaretin 15 milyar…

Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev: -"İki ülke arasındaki ticaretin 15 milyar dolara ulaşacağına inanıyorum, bu konuda umutluyum"

Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, Türkiye ile Kazakistan arasındaki ticari hacminin 15 milyar dolara ulaşabileceğini söyledi.
     Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ALTSO) konuğu olarak Alanya'ya gelen Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Tüymebayev, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kazakistan ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin her geçen yıl geliştiğini ve geçen yıl ticari hacminin 4 milyar doları geçtiğini belirtti. Bu rakamın daha da artacağına inandığını ifade eden Tüymebayev, "İki ülke arasındaki ticaretin 15 milyar dolara ulaşacağına inanıyorum, bu konuda umutluyum. Çünkü Kars, Tiflis, Bakü demiryolunun hayata geçmesi bu ticarete çok şey katacaktır. Ülkeler arasındaki mal alışverişi daha da artacaktır" dedi.
     Kazakistan'da bin 200 Türk şirketinin faaliyette olduğunu ve bunun daha da artacağını dile getiren Tüymebayev, Rusya, Kazakistan ve Beyaz Rusya ülkeleri arasında gümrük işbirliği olduğunu, Kazakistan'da üretilen ürünlerin rahatlıkla gümrüksüz, vergisiz bu ülkelere gidebildiğini anlattı.
     Gayrimenkul konusunda da Kazakların konut ve yatırım için Türkiye'ye karşı büyük bir istekleri olduğunu kaydeden Tüymebayev, Kazakistanlı iş adamlarının Bodrum, Kemer, Çeşme, Belek gibi turizm bölgelerinde ciddi yatırımlar yaptıklarını bildirdi.
     Kazakistan'dan geçen yıl 360 bin vatandaşın tatil için Alanya ve Antalya bölgesine geldiğine işaret eden Tüymebayev, "17 milyon nüfuslu Kazakistan'dan 360 bin kişinin Antalya'ya gelmesi önemli bir rakam. Bir milyarı aşan nüfusuyla Çin'den gelen ise 100 bin civarında. Üstelik Kazakistan'dan gelen turist sayısı her yıl yüzde 30 artış göstererek büyüyecek inancındayım" dedi.
     ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan ise Büyükelçi Tüymebayev'in girişimleriyle Türk iş adamlarına yatırım fırsatları sunulduğunu belirtti.
     Görüşmelerin ardından Büyükelçi Tüymebayev'e Alanya'yı tanıtan bilgi, doküman ve çeşitli raporlar verildi. Tüymebayev de ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan'a plaket verdi.
    
    
    

Bu haberi 377 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir