Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev: -"İsraftan kaçınmamız, lüks tüketimi bırakmamız lazım"

  • Yazı boyutu
Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev:
  -"İsraftan kaçınmamız, lüks tüketimi bırakmamız lazım"

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev: -"İsraftan kaçınmamız, lüks tüketimi bırakmamız lazım"

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, halkını küresel ekonomik krizin ikinci dalgasına karşı uyararak, israftan kaçınılmasını istedi.
     Kazak televizyonlarının ortak canlı yayınından halka seslenen ve soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Nazarbayev, dünyayı etkisi altına alan küresel ekonomik krizin ilk dalgasının Kazak halkına çok fazla hissettirilmediğini ve ülkenin büyümeye devam ettiğini ancak krizin gelmesi beklenen ikinci dalgasının çok daha zor olacağını söyledi.
     "Birçok uzmanın konuştuğu gibi küresel krizin ikinci dalgası gündemde, bu bakımdan çok zor zamanda ve olumsuz şartlarda çalışmamız gerekebilecek. Bütün bunlar gerçek olursa her şeye hazır olmamız lazım" diyen Nazarbayev, Kazak halkını lüks tüketim ve israftan geri durmaya çağırdı.
     Kazak bürokratlarını da uyaran Nazarbayev, Kazakistan'da yüksek motorlu araçların kullanıldığını, dünyanın birçok ülkesinde kullanılmayan makam araçlarının burada çok rahat kullanıldığını ifade ederek, bundan vazgeçilmesi tavsiyesinde bulundu.
     Nazarbayev, Kazak Hükümetini küresel ekonomik krizin ikinci dalgasına karşı tedbir almak için görevlendirdiğini de belirterek, "Muhtemel bir kriz dünyayı etkilerken, bundan etkilenmeden, olumsuz şartları bizim için nasıl olumlu hale getirebiliriz, bunu araştırıyoruz" dedi.
     Nazarbayev, halkı küresel ekonomik krizin ikinci dalgasından sonra ayakta kalan güçlü ekonomiye sahip bir Kazakistan hayalini oluşturmaya da davet etti.
    
    
    

Bu haberi 185 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir