Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev Viyana'da -Nazarbayev ülkesinin yeraltı zenginliklerini…

  • Yazı boyutu
Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev Viyana'da 
  -Nazarbayev ülkesinin yeraltı zenginliklerini…

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev Viyana'da -Nazarbayev ülkesinin yeraltı zenginliklerini ihracından yıllık 700 milyar avro gelir elde ettiklerini açıkladı

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, ülkesinin yeraltı zenginliklerinin ihracından yılda 700 milyar avro gelir elde ettiklerini belirterek, ülkesinin dış borcu olmadığını, "borçlu olarak yaşamanın doğru bir yöntem olmadığını" kaydetti.
     Resmi ziyaret için bugün Viyana'ya gelen Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, tarihi Hofburg Sarayı'nda askeri törenle karşılandı. Nazarbayev ile ev sahibi Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer, ikili görüşmenin ardından iki ülke arasında uluslararası kara yolu yük taşımacılığı anlaşmasının imzalanmasına nezaret etti.
     Anlaşmayı Kazakistan adına Ulaştırma ve İleşitim Bakanı Askar Zhumagaliev ile Avusturya adına Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Ursula Zechner imzaladı.
     Ortak basın toplantısında konuşan Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer, Kazakistan ile mevcut ekonomik işbirliğini geliştirmek istediklerini belirterek, Kazakistan'a EXPO-2017 için destek olacaklarını söyledi.
     Fischer, ülkesinin petrol ve doğal gaz sektöründeki en önemli ortağı olan Kazakistan ile ekonomik ilişkileri geliştirme amacında olduklarını bildirdi.
     Ülkesinin yeraltı kaynakları bakımından çok zengin olduğunu ifade eden Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev de, yeraltı zenginliklerinin ihracından yılda 700 milyar avro gelir elde ettiklerini söyledi.
     Ülkesinin bağımsızlığını ilan ettiği yıllarda Avusturya'dan büyük destek aldıkların anlatan Nazarbayev, "İlk yıllarda ülkemizde mode bir otel inşa edebilmek için Avusturya'dan kredi almıştık. Bugün Viyana'da ikamet ettiğim otel Kazakistan'ın verdiği krediyle inşa edildi" dedi.
     Ülkesinin Avusturya ile ekonomik işbirliğini geliştirmeyi istediğini belirten Nazarbayev, özellikle sağlık sektöründe Avusturya'dan azami derecede yararlanmak istediklerini ve kültürel ilişkilerini de geliştirmek amacında olduklarını kaydetti.
    
     -İnsan hakları ihlalleri-
    
     Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, "ülkesindeki insan hakları ihlali ve son günlerdeki olaylarda 200 kişinin öldürüldüğü" yolundaki bir soruya, "Bilgileriniz doğru değil. Son olaylarda toplam 14 kişi hayatını yitirdi. Konuya ilişkin soruşturma devam ediyor. Kriminal bazı unsurların banka soygunu ve polise saldırması üzerine olaylar çıktı. Görevini kötüye kullanan polis memurları da yargılanacak. Soruşturma ve mahkeme süreci halka açıktır" yanıtını verdi.
     Nazarbayev, "İsterseniz gelip duruşmaları izleyebilirsiniz" diyerek Avusturyalı gazetecileri ülkesine davet etti.
     Ülkesindeki insan hakları ihlallerine ilişkin iddiaları kabul etmeyen Nazarbayev, Kazakistan'ın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) dönem başkanlığını yaptığını anımsatarak, "Kazakistan demokratik bir ülke" dedi.
    
     -Küresel kriz -
    
     Bir soru üzerine, ülkesinin de küresel krizden etkilendiğini ifade eden Nazarbayev, aldıkları ekonomik önlemler sayesinde bu süreci fazla zarar görmeden atlattıklarını söyledi.
     Ülkesinin en büyük gelir kaynağı olan doğalgaz ve petrol ihracatından elde edilen geliri fona yatırdıklarını anlatan Nazarbayev, "Uluslararası piyasalardaki krize rağmen doğalgaz ve petrol üretimini kısmadık. Aldığımız ekonomik önlemlerle küresel krizden fazla etkilenmedik" dedi.
     Nazarbayev, ülkesinin dış borcu olmadığını ifade ederek, "borçlu olarak yaşamanın doğru bir yöntem olmadığını" kaydetti.
     Kazakistan Cumhurbaşkanı, resmi temasları kapsamında yarın da Avusturya Ticaret Odası'nda düzenlenecek Avusturya-Kazakistan ekonomi forumuna katılacak.
     Toplantıya 250 Avusturya firmasının katılacağı ve Kazakistan'da yatırım için çeşitli projeler sunacakları belirtildi.
     Nazarbayev'in resmi temaslarının ardından yarın akşam saatlerinde Avusturya'dan ayrılması bekleniyor.
    
    
    

Bu haberi 161 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir