"Kazakistan, Avrupa'ya ihracatında Bakü-Tiflis-Kars Demiryolunu da kullanacak" -Kazakistan'ın…

  • Yazı boyutu
"Kazakistan, Avrupa'ya ihracatında Bakü-Tiflis-Kars Demiryolunu da 
kullanacak"
  -Kazakistan'ın…

"Kazakistan, Avrupa'ya ihracatında Bakü-Tiflis-Kars Demiryolunu da kullanacak" -Kazakistan'ın Bakü Büyükelçisi Primbetov: -"Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu bizim Avrupa'ya açılan kapımız olacak"

Kazakistan'ın Bakü Büyükelçisi Serik Primbetov, ülkesinin Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu projesini desteklediğini ve proje faaliyete geçtikten sonra Avrupa'ya ihraç ettikleri malların taşımacılık işinde bu güzergahı da kullanacaklarını belirtti.
     Büyükelçisi Primbetov, yıllık faaliyet raporunu Azerbaycan kamuoyu ile paylaşmak için basın toplantısı düzenledi.
     Toplantıda bir yıllık faaliyet raporu ve Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayevin 16 Aralıkta açıkladığı "Kazaksitan 2050 Stratejisi" ile ilgili bilgi veren Primbetov, daha sonra ülkesinin dış politikası ve komşu ülkelerle ilişkisine dair değerlendirmelerde bulundu.
     Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesine de değinen Primbetov, projeyi önemsediklerini ve desteklediklerini vurguladı.
     Proje hayata geçtikten sonra Kazakistan'ın Avrupa'ya ihraç ettiği ürünlerin taşınmasında bu güzergahı da kullanacaklarını ifade eden Primbetov, "Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu bizim Avrupa'ya açılan kapımız olacak" dedi.
     Büyükelçi Primbetov, Gürcistan Başbakanı Bidzina İvanişvili'nin proje ile ilgili endişelerini gündeme getirdiğinin hatırlatılması üzerine ise, bu projenin hem Azerbaycan hem Gürcistan hem de Orta Asya ülkeleri için Avrupa'ya açılan kapı olduğunu ve projenin iptal olmasına ihtimal vermediğini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 151 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir