KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Boydak

  • Yazı boyutu
KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Boydak

"(Ekonomideki soğuma) Bu süreç uzun vadeli kazanımlarımıza fayda sağlayacaksa varsın devam etsin"

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, ekonomideki soğumaya ilişkin "Bu süreç uzun vadeli kazanımlarımıza fayda sağlayacaksa varsın devam etsin" dedi.
     Boydak, meclis toplantısında yaptığı konuşmada, son günlerde yaşanan terör olaylarına değinerek, ülkenin birlik ve beraberliğine yapılan saldırıların insanları yıldırmaması gerektiğini, bu konuda hükümete olan güvenlerinin tam olduğunu belirtti.
     Türkiye'nin istikrarıyla ilgili endişelerinin olmadığını ifade eden Boydak, "Gelecekle ilgili istikrar konusunda endişe duymuyoruz. Yeter ki dış politikada hata yapılmasın. Kalleşçe işlere maruz kalmayalım. Ama iş sadece ekonomi ile bitmiyor. Almanya, Fransa ve İngiltere gibi ülkelere yakın huzur ve sükunetin bizim de hakkımız olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.
     Daha önce ekonomideki soğumayla ilgili yaptığı konuşmasının yanlış anlaşıldığını dile getiren Boydak, şunları söyledi:
     "Geçen ay yapılan meclis toplantımızda, ekonomide bir miktar soğuma olduğunu, bu soğumanın ülkemizin istikrarı için gerekliyse devam etmesi gerektiğini söyledik. Ama, ekonomiyi gevşetelim demedik. Bilakis bu süreç bizim uzun vadeli kazanımlarımıza fayda sağlayacaksa varsın devam etsin. Dünya hala flu bir süreçten geçmekte. Dış tehditlerin de olduğu bu süreçte bu sıkılık Türkiyemize bir fayda sağlayacaksa sanayiciler olarak bu sıkılığa varız. Hem ekonomi yönetiminin, hem Merkez Bankası'nın bu konuda yaptığı çalışmaları takdir ediyoruz. Varsın 5-6 ayımız zayıf geçsin. Biraz hızımız düşmüş şekilde büyüyelim, ama neticede uzun vadede istikrarın hepimize daha fazla fayda sağlayacağını söylememiz lazım."
     Türkiye'nin kısa vadeli kazanımlara ihtiyacı olmadığını, enflasyonun birkaç puan daha yükselmesinin faturasını daha sonra kendilerinin ödeyeceğini vurgulayan Boydak, bu konuların ilerde daha fazla büyük sorunlar oluşturmaması için bu sürece destek verilmesi gerektiğini söyledi.
     Boydak, faizin düşmesi ve kurun yukarı çekilmesi yönündeki söylemlere dikkati çekerek, bu söylemlerin yanlış olduğunu ve bu gelişmelerin küresel ekonomiye bağlı yürüdüğünü, bu konuda otoriteler tarafından alınan kararlara saygı duyulması gerektiğini dile getirdi.
    
    
    


Bu haberi 236 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir