Kayseri Serbest Bölgesi Toplantısı -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: -"Türkiye, nükleer…

  • Yazı boyutu
Kayseri Serbest Bölgesi Toplantısı
  -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
  -"Türkiye, nükleer…

Kayseri Serbest Bölgesi Toplantısı -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: -"Türkiye, nükleer güç santralleriyle alakalı, hele hele dünyada global krizin konuşulduğu, Avrupa'da bir kısım küçülme rakamlarının konuşulduğu bu ortamda, büyümesine, gelişmesine devam etmiş olacak" -"Türkiye 2 tane nükleer güç santralini, en az böyle 45 milyar dolarlık bir yatırımla beraber Türkiye'ye önümüzdeki 10 yıl içerisinde kazandırmak niyetindedir"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Türkiye, nükleer güç santralleriyle alakalı, hele hele dünyada global krizin konuşulduğu, Avrupa'da bir kısım küçülme rakamlarının konuşulduğu bu ortamda, büyümesine, gelişmesine devam etmiş olacak" dedi.
     Yıldız, Hilton Otel'de düzenlenen Kayseri Serbest Bölgesi bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, serbest bölgedeki yatırımcıların hiç bir problemine kayıtsız kalınamayacağını söyledi.
     Bölgedeki yatırımcıların sorunlarının Türkiye'deki diğer organize sanayiler ve sanayicilerinin mevcut haklarıyla birlikte görülerek değerlendirileceğini belirten Yıldız, şöyle devam etti:
     "Bize iletilen maddeleri ilgili bakanlıklara ve Bakanlar Kurulu'na bütün vekillerimizle iletmeye ve görüşmeye hazırız. Önemli olan Kayseri'deki üretimin serbest bölgelerde de bulunduğu yerden daha iyi yere taşınması ve üretimin artması. Dolayısıyla istihdamın artması, dolayısıyla Kayseri'nin ticaret hacminin artmasıdır. Serbest bölgeler Kayseri'deki yapısıyla ciddi bir rakam. Türkiye'nin değişimine, büyümesine, gelişmesine katkı koyabilecek ne varsa, serbest bölgeler adına da hep beraber bu katkıyı koymaya hazırız."
    
     -"2. nükleer santral"-
    
     Bakan Yıldız, Sinop'a yapılacak 2. nükleer santralin ihalesine ilişkin şöyle konuştu:
     "2. nükleer santralin Türkiye'ye kurulmasıyla alakalı yıl sonuna kadar o firmanın, o ülkenin belirlenmesiyle alakalı çok ciddi bir mesafe kat etmiş olacağız inşallah. Ama bu ayın sonuna kadar hangi firmanın olacağı belli olmasa da hangi firmanın olmayacağı yani o 4 ülkeden, 4 firmadan birinin bu yarıştan kopabileceğini söylüyorum. Bu ayın sonuna kadar 4 ülkeden belki 3 ülkeye indirmeyle alakalı, hangi ülkenin eleneceğiyle alakalı ilk taslak çalışmalar ortaya çıkacak. Hangi ülkenin ya da firmanın olacağı yıl sonuna kadar netleşmiş olacak.
     Türkiye, nükleer güç santralleriyle alakalı, hele hele dünyada global krizin konuşulduğu, Avrupa'da bir kısım küçülme rakamlarının konuşulduğu bu ortamda, büyümesine, gelişmesine devam etmiş olacak.
     Bu yapılacak yatırım 20 milyar doların üzerinde bir yatırımdır. Türkiye 2 tane nükleer güç santralini, en az böyle 45 milyar dolarlık bir yatırımla beraber Türkiye'ye önümüzdeki 10 yıl içerisinde kazandırmak niyetindedir ve bu kararlılık içerisindedir. İnşallah ayın sonunda bu tür gelişmeleri kamuoyu ile paylaşacağız."
    
    
    

Bu haberi 198 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir