Kaynak yapma işlerinde kullanılan lastik hortumların standardı yeniden belirlendi

  • Yazı boyutu
Kaynak yapma işlerinde kullanılan lastik hortumların standardı yeniden 
belirlendi

Kaynak yapma işlerinde kullanılan lastik hortumların standardı yeniden belirlendi

Gaz kaynak donanımları, kaynak yapma, kesme ve benzeri işler için kullanılan lastik hortumların standardı yeniden belirledi.
     Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın "Gaz Kaynak Donanımları-Kaynak Yapma, Kesme ve Benzeri İşler İçin Lastik Hortumlar ile İlgili Tebliğ"i Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Buna göre, TS EN ISO 3821 standardı, kaynak yapma, kesme ve benzeri işlerde kullanılan lastik hortumların (ikili hortumlar dahil) sahip olması gereken özellikleri kapsayacak.
     Söz konusu standart, 2 MPa (20 bar) basınca kadar olan normal hizmet ve hafif hizmet [en büyük çalışma basıncı 1 MPa (10 bar) kadar ve anma iç çapı 6,3 mm ve daha az olan hortumlarla sınırlıdır] için lastik hortumların özelliklerini barındıracak.
     TS EN ISO 3821 standardı, -20 ile +60 derece aralığında çalışan ve gaz kaynağı ve kesme işleri, koruyucu inert gaz veya aktif bir gaz ortamında ark kaynağı işleri ve diğer kaynak ve kesme işlerinde (özellikle ısıtma, lehimleme ve metalizasyon işlemlerinde) kullanılan hortumlara uygulanacak.
     Standart, termoplastik hortumlara ve yüksek basınçlı [>0,15 MPa (>1,5 bar)] asetilen için kullanılan hortumlara uygulanmayacak. TS EN ISO 3821 standardı kapsamına giren ürünleri üreten ve satanların, bu Tebliğ hükümlerine uymaları zorunlu olacak.
     Söz konusu Tebliğ yayımlandığı tarihten 6 ay sonra yürürlüğe girecek.
    
    
    

Bu haberi 176 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir