"Kayıtdışı Ekonominin Etkileri" Sempozyumu -Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı: (2)…

  • Yazı boyutu
"Kayıtdışı Ekonominin Etkileri" Sempozyumu
  -Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı: (2)…

"Kayıtdışı Ekonominin Etkileri" Sempozyumu -Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı: (2) -"(Akaryakıt kaçakçılığı) Mücadeleci kuruluşların temsilcilerinden oluşan birimler oluşturuluyor. 10-15 gün içerisinde bu birimler devreye girecek"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yeni düzenlemeyle akaryakıt kaçakçılığında, Türkiye coğrafyası üzerinde mobil takip ve müdahale yapmak gerektiğini belirterek, "Görevle ilgili mücadeleci kuruluşların temsilcilerinden oluşan birimler oluşturuluyor. 10-15 gün içerisinde bu birimler devreye girecek. Kaçakçıları uyarıyorum. Kaçsınlar. Kayıt dışı faaliyetle hiç bir yere varamayacaklarını inşallah hep birlikte göstereceğiz" dedi.
     Yazıcı, Türkiye Genç İşadamları Derneği'nin (TÜGİAD) düzenlediği "Kayıtdışı Ekonominin Etkileri" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, kayıt dışılıktan söz edildiğinde bu her ne kadar "ölçülemiyor" denilse de kayıt dışılığın söz konusu olduğu yerlerde, özellikle son zamanlarda akaryakıt, sigara, çay kaçakçılığının ve buna benzer alanların öne çıktığını söyledi.
     2011 yılı rakamları baz alındığında 54 milyar liralık ödeneğin, akaryakıt ihtiyacının karşılanması için yurt dışına ödendiğini belirten Yazıcı, akaryakıtta yurt dışı bağımlılığı anımsattı.
     Komşu ülkelerde hem doğalgaz, hem de enerjinin her türünün mevcut olduğunu söyleyen Yazıcı, böyle bir coğrafyada yaşadıklarını ve akaryakıt kaçaklığının önemli zemini olduğunu anlattı.
     Yapılan bir araştırmada, büyük akaryakıt kaçakçılığının görüldüğünü aktaran Yazıcı, 2006 yılından bu yana Meclis Araştırma Komisyonu raporları dikkate alınarak, Başbakanlık tarafından bir mücadele kurulu oluşturulduğunu anımsattı.
     Görev aldıktan 2 yıl sonra bu kurulun başkanlığına getirildiğini hatırlatan Yazıcı, sözlerine şöyle devam etti:
     "Bu mücadelenin paydaşları var. Bir taraftan Gümrük Ticaret Bakanlığı, diğer taraftan Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Ulaştırma ve Maliye Bakanlıkları gibi paydaşlar var. Bunlarla birlikte 'Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Kurulları' oluşturuldu ve çalışmaları sürdürülüyor. Ama bunlar basına yansımıyor. Bu sene ağustos ayı içerisinde bu alanda mücadelemizi daha güçlü hale getirmek için Başbakanlık genelgesiyle koordinasyon kurulunu bakanlar düzeyinde çıkarttık. 2011 yılı mart ayında 'Akaryakıtla Mücadele Eylem Planını' oluşturduk. 20 eylem öngörüyoruz, yasalarda değişiklik yapılmasını öneriyoruz. İlk toplantıyı geçen hafta içerisinde gerçekleştirdik. Yeni yapıyla birlikte 2011 yılında oluşturduğumuz 'Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Eylem Planı'nı revize ederek, çok daha seri ve kısa zamanda etkin sonuçlara varmak suretiyle bu alana ilişkin yakınmaları, haksız kazançları giderecek sonuçlar elde edeceğiz. Bir defa yeni düzenlemeyle akaryakıt kaçakçılığında, Türkiye coğrafyası üzerinde, mobil takip ve müdahale yapmak lazım. Görevle ilgili mücadeleci kuruluşların temsilcilerinden oluşan birimler oluşturuluyor. 10-15 gün içerisinde bu birimler devreye girecek. Kaçakçıları uyarıyorum. Kaçsınlar. Kayıt dışı faaliyetle hiç bir yere varamayacaklarını inşallah hep birlikte göstereceğiz."
    
     -"Kayıt dışılık sadece mevzuatla başarılabilecek bir mücadele değil"-
    
     Kayıt dışılık ne kadar fazlaysa, kayıt içiliğin öneminin o kadar arttığını ifade eden Yazıcı, "Adalet mülkün temelidir" dedi.
     Kayıt dışılık ne kadar azalırsa, kayıtlı olanların yükünün de o kadar azalacağını belirten Yazıcı, bu konuda son derece kararlı bir tutum içerisinde olacaklarını söyledi.
     Bunu bir kaç yerde ifade ettiğini anlatan Yazıcı, gümrüklerde çok önemli yenilikleri devreye sokacaklarını ifade etti.
     Her türlü kaçağın önlenmesi ve bunun hızlı yapılması gerektiğini anlatan Yazıcı, kaçağı önlemek için giren çıkan her şeyin aranması gerektiğinin vurguladı.
     Fiziki olarak arama yapıldığı zaman kuyrukların uzayacağını aktaran Yazıcı, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Gümrükçünün sezgilerinin güçlü olması lazım. 2-3 ay içerisinde bin 500 kişiyi daha işe alacağız. KPSS'den en az 70 puan gerekiyor ama mülakata da tabi tutacağız. Test sorularını cevaplayıp 70 puanı aldı geldi, ama insan sarrafı da olması lazım. Dolayısıyla kayıt dışılıkla mücadele sadece mevzuatla başarılabilecek bir mücadele değil. Akaryakıt kaçakçılığıyla mücadelede kamu spotları hazırladık. Şoförlere hitap ediyoruz. Siz aracınıza kaçak olarak getirilmiş ürünleri alıp koyuyorsanız, bir kaç kuruş ucuz diye onu tercih ediyorsanız, siz de kayıt dışılığa ortak oluyorsunuz."
    
    
    

Bu haberi 167 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir