"Kayısıda Lisanslı Depoculuk Çalıştayı" -İç Ticaret Genel Müdürü Yücel: -"Gerekli mevzuat…

  • Yazı boyutu
"Kayısıda Lisanslı Depoculuk Çalıştayı"
  -İç Ticaret Genel Müdürü Yücel:
  -"Gerekli mevzuat…

"Kayısıda Lisanslı Depoculuk Çalıştayı" -İç Ticaret Genel Müdürü Yücel: -"Gerekli mevzuat düzenlemelerine başladık, desteğin de sağlanması halinde en kısa zamanda kayısı için lisanslı depoculuk uygulamasına başlayacağız"

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürü İsmail Yücel, en kısa zamanda kayısıda lisanslı depoculuk uygulamasına başlayacaklarını bildirdi.
     Yücel, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası'nda (MTSO) düzenlenen "Kayısıda Lisanslı Depoculuk Çalıştayı"nda yaptığı konuşmada, Malatya'nın kayısıda söz sahibi olduğunu söyledi.
     Türkiye'deki kayısının yüzde 50'sinden fazlasını Malatya'nın ürettiğini ifade eden Yücel, "Lisanslı depoculuk, özellikle ürünlerin değerinin korunması açısından büyük önem taşıyor. Zira bu sayede üretici ürününü hemen satmayarak bizden aldığı ürün senedi ile pazarda alım satımını rahatlıkla sürdürebiliyor" dedi.
     Depolarında 190 bin ton lisanslı ürün bulunduğunu dile getiren Yücel, "Umarım kuru kayısı da en kısa zamanda bu işleme tabi olur. Çünkü lisanslı depoculuk ürünün kalitesini ve rekabet gücünü artırıyor. Bununla ilgili gerekli mevzuat düzenlemelerine başladık, desteğin de sağlanması halinde en kısa zamanda kayısı için lisanslı depoculuk uygulamasına başlayacağız" diye konuştu.
     Malatya Valisi Vasip Şahin de, kayısı üreticilerinin yaşadıkları sıkıntılara paralel beklentilerinin de yüksek olmasının gayet doğal olduğunu söyledi.
     Kayısıyla ilgili güzel gelişmeler yaşandığını anlatan Şahin, "Bunu hep birlikte takip ediyoruz. Gerek tanıtımla ilgili çalışmalardan gerekse Valiliğimiz bünyesinde yürütülen çalışmalardan umarım en kısa zamanda sonuç alırız" diye konuştu.
     AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz ise, lisanslı depoculuğun kayısıdaki en büyük sorunlardan olan arz talep dengesinin oluşturulmasına büyük katkı sağlayacağına ve kayısıya hak ettiği değeri katacağına dikkati çekti.
     AK Parti Malatya Milletvekili Mahmut Mücahit Fındıklı da, geçmişte kayısıyla ilgili yeterli tedbirler alınmadığı için bugün sorunların sürdüğünü belirterek, lisanslı depoculukla önemli sıkıntıların giderilmiş olacağını vurguladı.
     Çalıştaya, MTSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, MTSO Meclis Başkanı Sami Payza, Malatya Ticaret Borsası Başkan Vekili Gürsel Özbey, Ziraat Odası Başkanı Bayram Polatbaş ile ihracatçı ve üreticiler katıldı.
    
    
    

Bu haberi 395 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir