Katma Değer Vergisi Genel Tebliği -İthalatçılar ve ilk üreticiler tarafından yapılan teslimlerinde…

  • Yazı boyutu
Katma Değer Vergisi Genel Tebliği
  -İthalatçılar ve ilk üreticiler tarafından yapılan teslimlerinde…

Katma Değer Vergisi Genel Tebliği -İthalatçılar ve ilk üreticiler tarafından yapılan teslimlerinde KDV tevkifatı uygulanmayacak metallere kurşun da eklendi

İthalatçılar ve ilk üreticiler (cevherden üretim yapanlar) tarafından yapılan teslimlerinde KDV tevkifatı uygulanmayacak metallere kurşun da eklendi.
     Katma Değer Vergisi Genel Tebliği (Seri No. 122) Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Buna göre, hurda metallerden elde edilenler dışında bakır, çinko ve alüminyum külçelerinin yanı sıra ithalatçılar ve ilk üreticiler (cevherden üretim yapanlar) tarafından yapılan teslimlerinde KDV tevkifatı uygulanmayacak metallere kurşun da eklendi.
     Bakır ve alaşımlarından, çinko ve alaşımlarından, alüminyum ve alaşımlarından, kurşun ve alaşımlarından mamullerin tesliminde, (5/10) oranında KDV tevkifatı uygulanacak.
     Mahsuben KDV iade taleplerinde, Vergi İnceleme Raporu ve Yeminli Müşavir KDV İadesi Tasdik Raporu aranmaksızın ödenecek tutar, 1 Mart 2013'ten geçerli olmak üzere 2 bin liradan 4 bin liraya çıkarıldı.
     1 No.lu KDV Beyannamesinde gösterilen ve mahsuben iade şartlarını taşıyan KDV iade alacağı, aynı döneme ilişkin 2 No.lu KDV Beyannamesine göre tahakkuk eden KDV borcuna mahsup edilebilecek.
     Kısmi tevkifat uygulamasından kaynaklanan ve vergi inceleme raporuna göre sonuçlandırılan mahsuben iade taleplerinde, vergi inceleme raporu dışında diğer belgelerin tamamlanmış olması ve vergi inceleme raporunun olumlu gelmesi (rapor kısmen olumlu gelmişse olumlu gelen kısım itibariyle) kaydıyla iade talep dilekçesinin verildiği tarih itibariyle mahsup işlemi yapılacak. Bu durumda, mahsuben iade talep edilen vergi borcunun vade tarihinden vergi inceleme raporunun vergi dairesi kayıtlarına intikal ettiği tarihe kadar geçen süre için gecikme zammı hesaplanmayacak.
     Tebliğ, 1 Mart 2013 tarihinden itibaren geçerli olacak.
    
    
    

Bu haberi 167 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir