Kasko uygulamasındaki değişiklik -Axa Sigorta İcra Kurulu Üyesi Ali Erlat: -"Yeni düzenleme ile…

  • Yazı boyutu
Kasko uygulamasındaki değişiklik
  -Axa Sigorta İcra Kurulu Üyesi Ali Erlat:
  -"Yeni düzenleme ile…

Kasko uygulamasındaki değişiklik -Axa Sigorta İcra Kurulu Üyesi Ali Erlat: -"Yeni düzenleme ile mevcut uygulamayı önemli ölçüde değiştirecek bir yapı kuruluyor"

Axa Sigorta Bireysel Teknik, Sağlık, Hasar ve Hukuk'tan sorumlu Başkanı Ali Erlat, Hazine Müsteşarlığının Kara Araçları Kasko Sigortası Poliçe Şablonuna İlişkin Duyurusu'yla yapılan değişikliğin, mevcut uygulamasını önemli ölçüde değiştirecek bir yapı kurulduğunu belirtti.
     Axa Sigorta İcra Kurulu Üyesi de olan Erlat, söz konusu değişikliğe ilişkin AA muhabirine bilgi verdi. Erlat, eskiden ağır bir hasar meydana geldiğinde poliçede yazılı bedeli almak veya almamak konusunun sigortacı ve sigortalılar arasında tartışmalara neden olduğunu hatırlattı.
     "Yeni düzenleme ile mevcut uygulamayı önemli ölçüde değiştirecek bir yapı kuruluyor" diyen Erlat, şimdiki yapı ile poliçede tarafları rakam olarak bağlayabilecek bir durum olmayınca beklentilerin zayıflayacağı, yanlış anlamaların azalacağının umulduğunu dile getirdi.
     Erlat, pert denilen noktaya ulaşan ağır hasarlarda sigortacının, poliçe yapıldığı sırada belirlenmiş bir bedel yerine, kilometre, bakım şartları, o araca dönük talebin durumu, önceki hasarları ve kullanım şekli gibi aynı özellikleri barındıran bir aracın piyasa değerine göre değerlendirme yapacağını söyledi.
     Bunun, sigortacı için daha kolay izah edilebileceğini, sigortalı için de daha kolay anlaşılacağını anlatan Erlat, "Ama beklentileri karşılanmamış müşterileri tamamen ortadan kaldırmasını beklemek zor. Poliçede bedel yazılmasa dahi, piyasada sigortacının pert tazminata esas aldığı aracın sigortalı araca ne kadar benzer özellikler taşıdığı tartışması yapılmaya devam edecektir" diye konuştu.
     Yeni yapı ile poliçelerde araç tamirlerinin hangi tür tamirhanede ve hangi tip parçalar (orijinal ya da değil) kullanılarak yapılacağının açık olarak belirtileceğine dikkati çeken Erlat, şunları kaydetti:
     "Sigortalı aldığı ürüne bağlı olarak hangi tür ve kapsamda kasko poliçesi aldığını bilince hasarda aracının nerede, nasıl tamir edileceğini de önceden biliyor olacak. Tabiatıyla, sigorta primleri de buna göre farklılık gösterecek. Bu değişiklikler sonucu sigortalıların tamirdeki beklentilerinin ve buna göre ödemeye hazır olduğu primin baştan açıkça belirenmiş olması sayesinde sigorta memnuniyetsizliklerinin önemli ölçüde azalması beklenebilir. Bu haliyle değişiklikler hem sigortacılar hem de sigortalılar tarafından olumlu karşılanacaktır diye düşünüyoruz."
    
    
    

Bu haberi 156 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir