Kasımda İstanbul'un zam şampiyonu yaş üzüm oldu -İTO'ya göre, kasımda İstanbul'da fiyatı en çok…

  • Yazı boyutu
Kasımda İstanbul'un zam şampiyonu yaş üzüm oldu
  -İTO'ya göre, kasımda İstanbul'da fiyatı en çok…

Kasımda İstanbul'un zam şampiyonu yaş üzüm oldu -İTO'ya göre, kasımda İstanbul'da fiyatı en çok artan ürün yüzde 25,49 ile yaş üzüm olurken, ayva yüzde 28,76 ile fiyatı en çok azalan ürün oldu -Yıllık bazda en fazla fiyat artışı yüzde 79,18 oranla kakaolu fındıklı barda, en fazla fiyat azalışı ise yüzde 23,93 ile sivri biberde gerçekleşti

İstanbul'da Kasım ayında fiyatı en fazla artan ürün, gıda harcamaları grubunda yer alan yaş üzüm oldu.
     İstanbul Ticaret Odası (İTO), Kasım ayında ve yıllık bazda İstanbul'da perakende fiyatları en fazla artan ve azalan maddeleri, fiyat ve artış oranlarıyla birlikte açıkladı.
     Buna göre, Kasım ayında geçinme indeksindeki 67 maddenin fiyatında artış görüldü.
     Gıda harcamaları grubunda yer alan yaş üzüm kasım ayında yüzde 25,49 ile fiyatı en fazla artan ürün oldu. Fiyatı en fazla artan diğer ürünler de, yüzde 11,35 ile domates, yüzde 7,81 ile balık, yüzde 6,81 ile de salatalık şeklinde sıralandı.
     Yıllık bazda ise Kasım ayında önceki yılın aynı ayına göre, gıda harcamalarında "çeşitli ve hazır yiyecekler" grubunda yer alan kakaolu fındıklı bar yüzde 79,18 ile fiyatı en fazla artış gösteren madde oldu.
     Önceki yılın aynı ayına göre en fazla fiyat artışları, yüzde 48,74 ile battaniyede, yüzde 47,22 ile televizyonda ve yüzde 46,34 ile yardımcı okul kitaplarında gerçekleşti.
    
     -En fazla fiyat düşüşü ayvada-
    
     Kasım ayında 15 maddenin fiyatında ise azalış görüldü. Gıda harcamaları grubunda, yaş kuru sebze ve meyve indeksinde yer alan ayva yüzde 28,76 ile fiyatı en fazla azalış gösteren madde oldu. Fiyatı en fazla azalan diğer ürünler ise yüzde 19,43 ile mandalina, yüzde 19,35 ile lahana, yüzde 12,51 ile de maç giriş ücreti oldu.
     Yıllık bazda, önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23,93 oranla fiyatı en çok azalan ürünler ise sivri biber, yüzde 22,56 ile kabak, yüzde 18,30 ile patlıcan ve yüzde 8,40 ile de patates şeklinde sıralandı.
    
    
    

Bu haberi 162 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir