Kasım ayı işsizlik verileri -Kalkınma Bakanı Yılmaz: -"Bu rakamlar özellikle küresel bir krizin…

  • Yazı boyutu
Kasım ayı işsizlik verileri
  -Kalkınma Bakanı Yılmaz:
  -"Bu rakamlar özellikle küresel bir krizin…

Kasım ayı işsizlik verileri -Kalkınma Bakanı Yılmaz: -"Bu rakamlar özellikle küresel bir krizin olduğu bir ortamda, Avrupa'da bazı ülkelerde işsizliğin yüzde 25'lere, yüzde 28'lere tırmandığı bir ortamda, kimi ülkelerde genç nüfus işsizliğinin yüzde 40'ları yüzde 50'leri bulduğu bir ortamda gerçekten son derece olumlu rakamlar" -"Aslına bakarsanız bu rakamları biz biraz da dünyaya göre yüksek hesaplıyoruz. Yani Eurostat'ın, tam yüzde 100 Eurostat standartlarıyla bu rakamları hesapladığımızda bir miktar daha düşük çıkıyor Türkiye'de. Biz aynı ham veriyi Eurostat'a gönderdiğimizde 1, 1,5 puan daha düşük hesap ediyorlar Türkiye'nin işsizliğini" -"OECD'de, AB'de, ABD'de iş gücüne katılım oranları düşerken oralarda işsizlik arttı, bizde iş gücüne katılma oranı artarken işsizlik düştü. Böyle taban tabana zıt bir tablo var. Çok şükür Türkiye istihdam üretiyor ve refahı böylece topluma da yaymış oluyor"

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün açıklanan Kasım ayı işsizlik verilerini değerlendirirken, "Bu rakamlar özellikle küresel bir krizin olduğu bir ortamda, Avrupa'da bazı ülkelerde işsizliğin yüzde 25'lere, yüzde 28'lere tırmandığı bir ortamda, kimi ülkelerde genç nüfus işsizliğinin yüzde 40'ları yüzde 50'leri bulduğu bir ortamda gerçekten son derece olumlu rakamlar" dedi.
     Yılmaz, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası'nda (ÇTSO) iş adamlarına hitap ederken, TÜİK'in bugün istihdamla ilgili açıklama yaptığını, Kasım ayı rakamlarının açıklandığını hatırlattı.
     Açıklanan rakamların 3 aylık dönemleri ifade ettiğini belirten Yılmaz, "Kasım diye geçen rakam Ekim, Kasım Aralık demektir. Ortanca ay ismiyle isimlendirilir, ama aslında 3 aylık dönemler itibarıyla bu rakamlar verilir. Bu rakamla birlikte bir anlamda 2012 yılının tamamına ilişkin de rakamımızı netleştirmiş olduk" dedi.
    
     -"1 milyon 24 bin yeni iş imkanı"-
    
     Yılmaz, Kasım ayları arasındaki 1 yıllık dönemi mukayese ettiklerinde, bu süreçte Türkiye'de 1 milyon 24 bin yeni iş imkanı oluşturulduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:
     "Türkiye'de, 1 milyon 24 bin istihdam artışı olmuş. Bu artışın sadece 37 bini tarım sektöründen gelmiş, 987 bini tarım dışı sektörlerden, hizmetlerden ve sanayiden kaynaklanmış. Bu gerçekten çok güzel bir rakam. Fakat buna rağmen işsizlik oranımızda az da olsa bir artış görülüyor. O artışın nedeni daha az insanın istihdam edilmesi değil, işgücüne katılım oranı dediğimiz bir rakam var. O rakamın artmasından kaynaklanan bir artış söz konusu. İşgücüne katılım oranımız 50,7'ye kadar yükselmiş. Bu şu anlama geliyor: Çalışma çağında olan nüfusumuzun yaklaşık yüzde 51'i işgücü piyasalarına girmiş. Bu rakam eskiden daha düşüktü. Son yıllarda artıyor. Erkeklerde bu oran yüzde 71,8'e ulaşmış. Kadınlarda yüzde 1,9 puanlık artışla yüzde 30,2'ye kadar yükselmiş. Bu çok olumlu bir durum. Yani işgücüne artık daha fazla insanımız katılıyor. Toplam istihdamımız da 25 milyon 291'e yükselmiş durumda."
     Aynı şekilde kayıt dışı istihdamın 1 yıllık süreçte azaldığını dile getiren Cevdet Yılmaz, "2,2 puan kayıt dışı istihdamda da bir azalış oldu ve en son rakamımız yüzde 38,5'e kadar geriledi. Bunun da ağırlıklı bir kısmı tarım sektöründe. Tabii 10 yıl öncesine baktığımızda bu yüzde 50'in üzerindeydi kayıt dışı çalışanların oranı. Giderek düşüyor, son 1 yılda da hızlı bir düşüş yaşandığını görüyoruz" diye konuştu.
    
     -"İstihdamımız çok şükür artıyor"-
    
     Bakan Yılmaz, bu rakamları; özellikle küresel krizin yaşandığı, Avrupa'da bazı ülkelerde işsizliğin yüzde 25'lere, yüzde 28'lere tırmandığı, kimi ülkelerde genç nüfus işsizliğinin yüzde 40'ları, yüzde 50'leri bulduğu bir ortamda gerçekten son derece olumlu bulduğunu bildirdi.
     "Türkiye çok şükür tek haneli işsizlik rakamlarını yaşıyor" diyen Yılmaz, şöyle devam etti:
     "Aslına bakarsanız bu rakamları biz biraz da dünyaya göre yüksek hesaplıyoruz. Yani Eurostat'ın tam yüzde 100 Eurostat standartlarıyla bu rakamları hesapladığımızda bir miktar daha düşük çıkıyor Türkiye'de. Biz aynı ham veriyi Eurostat'a gönderdiğimizde 1, 1,5 puan daha düşük hesap ediyorlar Türkiye'nin işsizliğini. Bizim tanımımız biraz daha işsizliğini genişletici bir tanım. Onunla ilgili de birtakım çalışmalar yürütüyoruz ama esas olan tabii istihdam rakamı. İstihdamımız çok şükür artıyor. Küresel krizin tepe noktasından bugüne baktığımızda 4 milyonun üzerinde bir istihdam artışı sağladık."
     Dünyada işsiz kişi sayısının 200 milyona çıktığını vurgulayan Cevdet Yılmaz, şunları kaydetti:
     "OECD'de, AB'de, ABD'de işgücüne katılım oranları düşerken oralarda işsizlik arttı, bizde işgücüne katılma oranı artarken işsizlik düştü. Böyle taban tabana zıt bir tablo var. Çok şükür Türkiye istihdam üretiyor ve refahı böylece topluma da yaymış oluyor. Önümüzdeki dönemde de gerek yatırım teşvik politikalarımızla, gerek istihdam teşviki politikalarımızla, gerek aktif işgücü programlarımızla, kurslarımızla, İş-Kur'un çalışmalarıyla, diğer kurumlarımızın, kalkınma ajanslarımızın, KOSGEB'in çalışmalarıyla, KOBİ politikalarımızla, bölgesel kalkınma politikalarımızla ve en genel anlamda eğitim politikalarımızla istihdamı desteklemeye devam edeceğiz. İstihdam büyümeyle çok yakından ilişkili. Büyümemizi sürdüreceğiz ve daha çok istihdam dostu bir büyüme oluşturuyoruz."
    
    
    

Bu haberi 359 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir