Kasım ayı imalat sanayi kapasite kullanım oranı -KSO Yönetim Kurulu Başkanı Zeytinoğlu: -"Biz…

  • Yazı boyutu
Kasım ayı imalat sanayi kapasite kullanım oranı
  -KSO Yönetim Kurulu Başkanı Zeytinoğlu:
  -"Biz…

Kasım ayı imalat sanayi kapasite kullanım oranı -KSO Yönetim Kurulu Başkanı Zeytinoğlu: -"Biz 2012'yi yüzde 3 civarında bir büyümeyle bitiririz' diye düşünüyoruz. Yüzde 3 büyümeyi önemsiyoruz, olumsuz görmüyoruz"

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Merkez Bankası'nca açıklanan kasım ayı imalat sanayi kapasite kullanım oranına ilişkin, "Biz 2012'yi yüzde 3 civarında bir büyümeyle bitiririz' diye düşünüyoruz. Yüzde 3 büyümeyi önemsiyoruz, olumsuz görmüyoruz" dedi.
     Zeytinoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kasım ayında kapasite kullanım oranlarında önemli bir düşüş olduğunu belirterek, oda üyelerinden de benzer oranlar aldıklarını, kendi oranlarının da yüzde 71,1'den 70,7'ye düştüğünü söyledi.
     Kapasite kullanım oranlarındaki düşüşün Avrupa'daki sıkıntıların yansıması olduğunu dile getiren Zeytinoğlu, "Salı günü açıklanan verilere göre sanayi endeksi büyüdü. Biz bunu şuna bağlıyoruz. 2010'dan, 2011'den sonra yapılan yatırımlar devreye giriyor, bu yatırımların devreye girmesiyle sanayi endeksi yükseliyor ama mevcut yatırımlarda kapasite kullanım oranları düşüyor. Bu, olumsuzluk olarak işsizliğe de yansıyor. Büyümede yüzde 8,5'tan yüzde 3'lere geriledik, kapasite kullanım oranlarındaki bu düşüşler bunun alt kademeleri" diye konuştu.
     Zeytinoğlu, Türkiye'nin bu yıl yüzde 4 büyüme hedeflediğini hatırlatarak, "Biz 2012'yi yüzde 3 civarında bir büyümeyle bitiririz' diye düşünüyoruz. Yüzde 3 büyümeyi önemsiyoruz, olumsuz görmüyoruz. Gerekçemiz de en büyük partnerimiz Avrupa Birliği'ne yaptığımız ihracat, yüzde 50'lerden yüzde 37'lere kadar düştü. Dolayısıyla bu kadar daralmaya rağmen ihracatımızı ayakta tutuyor olmamız ve yüzde 3 bile büyümek, bence çok önemli ama bunu kısa vadede kabul etmeliyiz çünkü ülkemizin hedefleri var" şeklinde konuştu.
     Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için minimum yüzde 5,5 ile 6,5 arasında büyümesi gerektiğine dikkati çeken Zeytinoğlu, yüzde 4'lük büyüme hedefinin revize edilerek yüzde 5'in üzerine çıkarılması gerektiğini, Fitch Ratings'in not arttırımının bunun için bir fırsat olduğunu, gelecek yılın sonuna doğru bu yatırımların devreye alınmasıyla büyümenin hızlanacağını söyledi.
    
     -Dolaylı vergi oranları-
    
     Yeni açıklanan teşvik sistemini prensip olarak çok olumlu bulduklarını, eksiklerin zamanla düzeleceğini kaydeden Zeytinoğlu, Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da istenen sanayileşmenin ciddi desteklere rağmen bir türlü teşvik edilemediğini vurguladı.
     Zeytinoğlu, Doğu Anadolu'daki sanayileşmenin teşvik edilememesinin yüksek orandaki dolaylı vergilerden kaynaklandığını savunarak, "Bunların etkisini azaltmak için demir yollarıyla taşıma yapmamız lazım. Hükümet, bu konuda bir takım tedbirler almaya başladı. Üretici olarak dünyayla rekabet gücümüz arttığı müddetçe büyümeye ve gelişmeye açığız. Dolaylı vergilerin çok uzun taşınabilecek vergiler olmadığına ve zaman içinde azaltılması gerektiğine inanıyoruz" ifadelerini kullandı.
     Zeytinoğlu, kurumlar vergisinin 15-20 sene önce yüzde 40'larda olduğunu anımsatarak, sözlerini şöyle tamamladı:
     "O rakamlar yüzde 20'ye indi, hükümetimiz bunu başardı. Kurumlar vergimizi yüzde 20'ye indiren hükümet, gelir vergimizi de yüzde 20'ye indirebilir. 2023'ün hedef olması için kayıt dışının azaltılması ve vergi tabanının daha yaygın hale getirilmesi gerekiyor, bunun için de vergi oranları düşürülmeli. Gelir vergisi, kurumlar vergisi ve katma değer vergisinin eşit oranda olması yönünde Maliye Bakanlığımız ve ekonomiden sorumlu bakanlarımızın hedefi olması gerektiğini düşünüyorum.
     Vergilerin düşmesinin not artışı kadar ülkeye gelen yatırıma da etkisi olacağını düşünüyorum."
    
    
    

Bu haberi 211 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir