Kasım ayı imalat sanayi kapasite kullanım oranı... -Garanti Yatırım Ekonomisti Altınsaç:…

  • Yazı boyutu
Kasım ayı imalat sanayi kapasite kullanım oranı...
  -Garanti Yatırım Ekonomisti Altınsaç:…

Kasım ayı imalat sanayi kapasite kullanım oranı... -Garanti Yatırım Ekonomisti Altınsaç: -"İMKB-100 ve reel kesim güven endeksi arasındaki ilişki oldukça güçlü olmasına karşın, son dönemde bu ilişki de kopuş dikkat çekici"

Garanti Yatırım Ekonomisti Altınsaç, İMKB-100 ve reel kesim güven endeksi arasındaki ilişki oldukça güçlü olmasına karşın, son dönemde bu ilişkide kopuşun dikkat çekici olduğunu belirtti.
     Merkez Bankası tarafından açıklanan kasım ayı imalat sanayi kapasite kullanım oranına ilişkin değerlendirmede bulunan Altınsaç, reel kesim güven endeksinde düşüşün sürdüğünü ve kasım ayında endeksin 101 seviyesine gerilediğini belirterek, benzer şekilde kapasite kullanımının da yüzde 74 seviyesinde toparlanamadığını anlattı.
     Büyüme göstergelerindeki seyrin halen tatmin edici olmadığını dile getiren Altınsaç, şunları kaydetti:
     "İMKB-100 ve reel kesim güven endeksi arasındaki ilişki oldukça güçlü olmasına rağmen, son dönemde bu ilişki de kopuş dikkat çekici. Bunun ana sebebi ise büyüme ciddi yavaşlarken faizin düşüyor olması. Büyümede belirgin yavaşlama var. Faiz rekor düşük seviyede ve düşük faiz ortamı öncelikle bankacılık endeksini ve dolayısıyla İMKB'yi destekliyor. Düşük faiz ortamının devamını bekliyoruz."
    
    
    

Bu haberi 171 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir