Kasım ayı imalat sanayi kapasite kullanım oranı... -Odeabank Ekonomik Araştırma Müdürü İnanç…

  • Yazı boyutu
Kasım ayı imalat sanayi kapasite kullanım oranı...
  -Odeabank Ekonomik Araştırma Müdürü İnanç…

Kasım ayı imalat sanayi kapasite kullanım oranı... -Odeabank Ekonomik Araştırma Müdürü İnanç Sözer: -"İki yılın en düşüğüne inen kapasite kullanım oranı, ekonomik aktivitenin zayıflığını koruduğuna işaret ediyor"

Odeabank Ekonomik Araştırma Müdürü İnanç Sözer, iki yılın en düşüğüne inen kapasite kullanım oranının ekonomik aktivitenin zayıflığını koruduğuna işaret ettiğini söyledi.
     Merkez Bankası tarafından açıklanan kasım ayı imalat sanayi kapasite kullanım oranına ilişkin değerlendirmede bulunan Sözer, iki yılın en düşüğüne inen kapasite kullanım oranının, ekonomik aktivitenin zayıflığını koruduğuna işaret ettiğini belirterek, ekim ayında yüzde 74,9 ile bir önceki aya göre sınırlı artan kapasite kullanım oranının kasım ayında yeniden yüzde 74,0'e gerilediğini söyledi.
     Mevsimsellikten arındırılmış kapasite kullanım oranının ise yüzde 72,7 ile 26 ayın en düşüğüne indiğini belirten Sözer, "Özellikle ana sektörlerdeki zayıflık, hem tüketim hem yatırım harcamalarında kırılganlığa işaret ediyor. Son haftalarda kredi faizlerindeki belirgin düşüşe karşın, kredilerdeki artışın sınırlı kalması da iç talepteki zayıflığın sürdüğünü teyit ediyor" dedi.
     Kapasite kullanım verileriyle birlikte açıklanan reel kesim güven endeksi verilerinin ise nispeten karışık bir görünüm sunduğuna dikkati çeken Sözer, şunları kaydetti:
     "Kasım'da reel kesim güveni 11 ayın en düşüğüne gerilerken, mevsimsellikten arındırılmış güven endeksi dokuz ayın zirvesine ulaştı. Detaylar, ana hatlarıyla mevcut durum algısında iyileşme, gelecek döneme ilişkin yatırım yapma iştahında da sınırlı artış sinyali veriyor. Buna göre Eylül'de yüzde 6 artan sanayi üretiminin Ekim'de negatif takvim etkisiyle daralmasını Kasım'da ise takvim etkisinin pozitife dönmesiyle yüksek tek haneli artış göstermesini bekliyoruz. Öte yandan Kasım'da beklentilerden zayıf gelen kapasite kullanım oranı verileri diğer veriler ile de teyit edilirse, son çeyreğe ilişkin büyüme beklentileri aşağı çekilebilir. Bugün açıklanan veriler, zayıf iç talep nedeniyle enflasyonun yılsonunda yüzde 7'nin de altında kalmasını ve dolayısıyla Merkez Bankası'nın genişlemeci para politikasını destekleyecektir."
    
    
    

Bu haberi 176 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir