Kasım ayı cari işlemler dengesi verileri -EFG İstanbul Menkul Değerler Başekonomisti Bürümcekçi:…

  • Yazı boyutu
Kasım ayı cari işlemler dengesi verileri
  -EFG İstanbul Menkul Değerler Başekonomisti Bürümcekçi:…

Kasım ayı cari işlemler dengesi verileri -EFG İstanbul Menkul Değerler Başekonomisti Bürümcekçi: -"Beklentilerden hafif iyi gelse de, açıklanan verinin finansal göstergeler ve Merkez Bankası para politikası duruşu üzerinde önemli bir etkisi olmasını beklemiyoruz"

EFG İstanbul Menkul Değerler Başekonomisti Haluk Bürümcekçi, kasım ayı cari işlemler verilerinin beklentilerden hafif iyi gelse de, açıklanan verinin finansal göstergeler ve Merkez Bankası para politikası duruşu üzerinde önemli bir etkisi olmasını beklemediklerini söyledi.
     Merkez Bankası tarafından açıklanan kasım ayı cari işlemler dengesi verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Bürümcekçi, cari açığın kasım ayında 4,48 milyar dolar ile 4,8 milyar dolar düzeyinde olan ortalama beklentiden iyi olduğunu, kendi beklentileri olan 4,6 milyar dolara yakın gerçekleştiğini ifade etti.
     İlk 11 ayda kümülatif cari açığın 45,2 milyar dolar düzeyine ulaşırken, son 12 aylık açığın ise 51,9 milyar dolara gerilediğini kaydeden Bürümcekçi, kasım ayı sonunda ulaşılan son değerin OVP'de yıl sonu tahmini olan 58,7 milyar doların belirgin olarak altında kalmaya devam ettiğini, milli gelire oranın ise yüzde 6,5 seviyesine işaret ettiğini belirtti.
     Enerji dışı cari açığın ise kasım ayında önceki aylara göre daha düşük 200 milyon dolar fazla verirken, son 12 aylık enerji dışı cari dengenin ise milli gelire oranla yüzde 0,1 düzeyinde fazla verdiğini belirten Bürümcekçi, şu değerlendirmede bulundu:
     "2001 yılında enerji dışı cari açık yüzde 4 civarındaydı. Ancak 2012 yılı boyunca kesintisiz devam eden iyileşme eğiliminin belirgin hız kestiği de dikkatimizden kaçmamakta... Önceki aylarda ortalama olarak geçen yılın aylarının 2,7 milyar dolar altında seyreden cari açık kasım ayında ise geçen yılın sadece 900 milyon dolar altında gerçekleşti. Yurt içi ekonomik aktiviteye ilişkin olumlu haberler geldikçe buradaki iyileşmenin 2013 yılı içinde tersine dönmesi de normal olacaktır. Bu bağlamda, 2012 yıl sonu için 52 milyar dolar olan tahminimizi korurken, 2013 yılında cari açığın 62 milyar dolara (GSYH'nın yüzde 7'si) sınırlı bir yükselme göstermesini bekliyoruz."
     Finansman tarafında ise, doğrudan yatırımların yine zayıf kaldığını, portföy yatırımlarının ise yurt dışı yerleşiklerin DİBS alımları (1,4 milyar dolar), hisse senedi alımları (2,4 milyar dolar) ve yurt içi bankaların eurobond ihraçları (1,34 milyar dolar) ile aylık toplam 4,9 milyar dolarlık güçlü girişe işaret ettiğine dikkati çeken Bürümcekçi,şunlar kaydetti:
     "Net hata ve noksan da 200 milyon dolara yakın kaynağı bilinmeyen girişe işaret etti. Beklentilerden hafif iyi gelse de, açıklanan verinin finansal göstergeler ve Merkez Bankası para politikası duruşu üzerinde önemli bir etkisi olmasını beklemiyoruz."
    
    
    

Bu haberi 163 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir