Kasım ayı cari işlemler dengesi verileri -Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan:…

  • Yazı boyutu
Kasım ayı cari işlemler dengesi verileri
  -Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan:…

Kasım ayı cari işlemler dengesi verileri -Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan: -"2012 yılında cari açıkta sağlanan bu iyileşmenin kısa vadeli dip rakamlar olacağını düşünüyoruz"

Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan, 2012 yılında cari açıkta sağlanan bu iyileşmenin kısa vadeli dip rakamlar olacağını düşündüklerini söyledi.
     Merkez Bankası tarafından açıklanan kasım ayı cari işlemler dengesi verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Doğan, kasım ayında cari işlemler dengesinin beklendiği gibi ancak son ayların üzerinde 4,48 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirterek, son gelen rakamlarla birlikte 2012 yılında 11 aylık açığı 45,24 milyar dolar olduğunu kaydetti.
     2011 yılında 12 aylık dönemde 77 milyar dolar civarında cari açık verildiğini hatırlatan Doğan, 2012 yılında cari açıktaki iyileşmenin daha da net görüleceğini söyledi.
     Aralık ayında açıklanacak rakamlarla birlikte yılın tamamında 51 milyar dolar civarında bir açık oluşmasını beklediklerini aktaran Doğan, "Bu da önceki yıla göre cari açığın yaklaşık 1/3 oranında azaldığı anlamına gelmektedir. 2012 yılında cari açıkta sağlanan bu iyileşmenin kısa vadeli dip rakamlar olacağını düşünüyoruz" dedi.
     2013 yılında cari açığın hafif yükseliş eğilimine girmesi beklenebileceğine dikkati çeken Doğan, şunları ifade etti:
     "Hali hazırda çalışmaları devam eden yapısal önlemlerin meyveleri alınmaya başlanana kadar cari açıkta Türkiye ekonomisi önemli bir kriz geçirmediği ve büyümesini yüzde 4-5 civarında devam ettirdiği sürece önümüzdeki birkaç yıl içinde 50 milyar dolar civarında bir yıllık açık dip rakamlar olarak kalabilir."
    
    
    

Bu haberi 106 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir