Kasım ayı cari işlemler dengesi verileri -HSBC Portföy Stratejisti Ali Çakıroğlu: "Açıklanan…

  • Yazı boyutu
Kasım ayı cari işlemler dengesi verileri
  -HSBC Portföy Stratejisti Ali Çakıroğlu:
  "Açıklanan…

Kasım ayı cari işlemler dengesi verileri -HSBC Portföy Stratejisti Ali Çakıroğlu: "Açıklanan verinin piyasalar açısından hafif pozitif bir etki yaratabileceğini düşünüyoruz"

Kasım ayı cari işlemler açığının 4,48 milyar dolar olarak açıklanmasını değerlendiren HSBC Portföy Stratejisti Ali Çakıroğlu, bu verinin piyasalar için hafif de olsa pozitif etki yaratabileceğini belirtti.
     Cari işlemler açığının 4,48 milyar dolar ile ile 4,8 milyar dolarlık piyasa beklentilerinin altında gerçekleştiğini ifade eden Çakıroğlu "Bizim beklentimiz de cari açığın 4,9 milyar dolar ile 5,0 milyar dolar seviyelerinde gerçekleşeceğine işaret ediyordu" dedi.
     12 aylık kümülatif cari açığın, önceki aylara yapılan aşağı yönlü revizyonlara da bağlı olarak Ekim ayındaki 52,8 milyar dolar seviyesinden kasımda 51,9 milyar dolar seviyesine gerilediğini vurgulayan Çakıroğlu değerlendirmesine şöyle devam etti:
     "Kasım ayı verileri Türkiye'nin dış dengelerindeki normalizasyonun devam ettiğine işaret ediyor. Bu haliyle bakıldığında, açıklanan verinin piyasalar açışından hafif pozitif bir etki yaratabileceğini düşünüyoruz. Bununla birlikte, gerek ekonomik aktivitedeki canlanmaya ve gerekse geçtiğimiz senenin baz etkisinin ortadan kalkacak olmasına da bağlı olarak 12 aylık kümülatif cari açığın önümüzdeki dönemde artma eğilimine gireceği kanaatindeyiz."
    
    
    

Bu haberi 160 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir