Kartepe Ekonomi Zirvesi 2013 -TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: (2) -"Eğer bu kanun (TTK'nın ilk…

  • Yazı boyutu
Kartepe Ekonomi Zirvesi 2013
  -TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: (2)
  -"Eğer bu kanun (TTK'nın ilk…

Kartepe Ekonomi Zirvesi 2013 -TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: (2) -"Eğer bu kanun (TTK'nın ilk şekli) yürürlüğe girseydi Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletme'lere (KOBİ) getireceği yük tam 6 milyar lira artacaktı. KOBİ'lerin bunu kaldırabilmeleri mümkün değildi" -"Komisyon, meslek gruplandırmaları konusunda hiçbir maddi hata bulamadı" - "Komisyon çalışmaları sonucu 365 oda ve borsadaki grup sayısı 3 bin 659'dan 3 bin 688'e çıkmıştır. Grup sayısı sadece binde 8 artmıştır"

Musab Turan - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB'un 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'ndaki sorunlu maddelerin düzeltilmesi için yoğun çaba sarf ettiğini belirterek, "Eğer bu kanun (TTK'nın ilk şekli) yürürlüğe girseydi Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletme'lere (KOBİ) getireceği yük tam 6 milyar lira artacaktı. KOBİ'lerin bunu kaldırabilmeleri mümkün değildi" dedi.
     Ekonomi Gazetecileri Derneği'nin (EGD) her yıl düzenlediği Kartepe Ekonomi Zirvesi'nin 2013 etkinliğinde konuşan Hisarcıklıoğlu Türk Ticaret Kanunu'nda (TTK) yapılan değişikliklerden gurur duyduğunu belirterek TOBB'un, üyelerinin menfaatine yaptığı en büyük işlerden bir tanesinin TTK'daki değişiklerin yapımına öncülük etmek olduğunu söyledi.
     TTK'nın ilk halinin mode bir yasa olmasına karşın piyasa, günümüz şartları ve dünyayla örtüşmeyen birçok uygulamayı barındırdığını dile getiren Hisarcıklıoğlu bunların değişmesinin büyük bir başarı olduğunu anlattı.
     İktidarın ve TBMM'de grubu bulunan partilere bu konudaki destekleri için teşekkür eden Hisarcıklıoğlu, "Eğer bu kanun yürürlüğe (ilk şekliyle) girseydi Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletme'lere (KOBİ) getireceği yük tam 6 milyar lira artacaktı. Bunu kaldırabilmeleri mümkün değildi KOBİ'lerin. Benim için diyorlar ki, 'TTK'daki değişiklikler nedeniyle yanlış yaptı' . Bunlara kesinlikle katılmıyorum. Üyemin de ülkemin de hak menfaatini korumak zorundayım" ifadelerini kullandı.
     TTK'daki değişiklikle 18 tane hapis cezası türünün yürürlüğe girmeden kalktığını belirten Hisarcıklıoğlu, "Bir işletmenin tabelası düştüğünde tam 73 bin lira para cezası vardı. Yani dübelden gevşedi düştü, 73 bin lira... Ödeyemediğin zaman tam 730 güne kadar varan hapis cezası vardı" bilgisini verdi.
    
     -"Sonunda hesap varsa burada yapacağın işlerden sınıfı geçeceksin"-
    
     Tekrar aday olup olmayacağı yönündeki soruya odalardaki seçim sisteminin gereği birçok kademe seçimini geçmek gerektiğini söyleyen Hisarcıklıoğlu , "O kademe seçimleri geçmeden adayım desen hikaye olur, masal olur. Bir kere aday olabilmek için o kademe seçimleri geçiyor olmanız lazım. O kademeleri geçtikten sonra kendi ailem, şirket ortaklarım, arkadaşlarım, odalar birliği camiası... Onlarla istişare etmeden ortaya gelip de şöyle böyle demek doğru bir şey değil" diye konuştu.
     Siyasete atılacağı yönündeki iddialara ilişkin "Bulunduğum makam zaten hizmet makamı" diyen Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti:
     "Her türlü makamda hizmet edebilirsiniz. Siyasette de hizmet edebilirsiniz. Dernek başkanı olarak da hizmet edebilirsiniz. Herkese ayrı bir rol düşüyor. Herkes rolünü iyi yapabilirse o zaman zaten ülkenin gelişmesine katkısı olacaktır. İşte nedir, sonunda ölüm var mı- Var. Sonunda hesap var mı- Var. Ben öyle olduğuna inanıyorum. Sonunda hesap varsa burada yapacağın işlerden sınıfı geçeceksin, özeti bu. Eğer bulunduğun yerde iyi hizmet verebiliyorsan ne mutlu sana..."
    
     -NACE Uygulaması-
    
     Odaların temel bileşenlerinden olan meslek gruplarını oluştururken kuruluşların meslek kodlarının doğru olmaması karşısında bu değişikliğe (NACE) yöneldiklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ün geçmiş döneme ait bir açıklamasını örnek gösterdi. Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu:
     "Bakan Ergün 2011'de diyor ki 'Bizdeki kayıtlara göre Türk Telekom bir inşaat şirketi görünüyor. TOFAŞ da araba alım satımı yapıyor.' Şimdi yetki 2009'a kadar odalarımızın meclislerinde, yönetim kurullarındaydı. Odalarda, eskiden gruplandırma sağlıklı yapıldı mı yapılmadı mı derseniz... Bakan Ergün'ün açıklamaları her şeyi ifade ediyor zaten."
     Bakan Ergün'ün 2011'de TOBB'a yazı göndererek "bütün üyelerini yeniden faaliyet koduna göre gruplandır, oda seçimleri de buna göre olsun" talimatı üzerine tasnif çalışmalarını başlattıklarını dile getiren Hisarcıklıoğlu, "Şirketleri yeniden faaliyet koduna göre gruplandırmaya başladığımızda biz biliyorduk ki Türkiye'de hiçbir kurum faaliyet yürüten kaç firma olduğunu bilmiyordu. Ve aynı şirket farklı kurumlarda farklı faaliyet alanında görünüyordu. TUİK'te farklı, SGK'da farklı, TOBB'da farklı Gelir idaresi Başkanlığı'nda farklı... Bundan dolayı ticaret ve sanayi envanteri, yatırım destekleri, sanayi ve maliye politikalarının dizaynı yapılamıyordu" dedi.
    
     -"Türkiye'deki işletmelerin 3'te 2'si odalarımızda farklı yerdelermiş"-
    
     Görevlendirmeyle birlikte konunun muhatapları olan kurumlarla bir araya gelerek çözüm için çalıştıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, "Karar verildi, bu işe Gelir İdaresi başkanlık yapmalıydı. İdare esnafa, sanayiciye, tüccara herkese sordu 'Kardeşim sen ne iş yapıyorsun, Avrupa'nın vermiş olduğu NACE sınıflandırması içerisinde 2 bin 183 tane NACE faaliyet kodu var. Hangisini yapıyorsunuz-' diye sordu 1 milyon 500 bin işletmeye. Esas depremi yaşadığımız nokta ise Türkiye'deki işletmelerin 3'te 2'si odalarımızda farklı yerdelermiş. Bunları düzelterek devrim niteliğinde bir iş yaptık. Üyelerin yüzde 68'inin NACE kodu değişti. Her işletme kendi NACE kodunu kendi beyan etti.TOBB da Gelir İdaresi Başkanlığı da hiçbir işletmeye NACE kodu vermedi."
     Bu uygulamayı yaparken kendi üyelerinin fotoğraflarını ve GPS koordinatlarını dahi aldıklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, her faaliyet koduna mensup kuruluşun kolaylıkla bulunabilir olmasını da sağladıklarını belirtti.
     Hisarcıklıoğlu NACE çalışmasının adil olup olmadığı tartışmalarına ilişkin, "Bugün yurt dışından bana birisi geldiği zaman 'Bana Konya'dan ayakkabı üreticilerinin listesini ver' diyordu. Ben elimde olmasına rağmen vermiyordum. Elimizdeki listede ayakkabı üreticilerinin içerisinde konfeksiyoncu vardı, otomobil tamircisi vardı, emlakçı vardı... Bundan önceki dönemde NACE kodları belirlenirken elimizde objektif kriterler yoktu, artık objektif kriterimiz var. Herşey ciro esasına göre-.." değerlendirmesinde bulundu.
     Oda seçimlerinin ertelenmesi talebinin kendilerinden geldiğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, yaptığı işlerin doğruluğundan emin olduklarını söyledi.
     Hisarcıklıoğlu, "baskın seçim" iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek şöyle konuştu:
     "Odalarımıza 7 Ocak tarihi itibariyle meslek grubu listeleri teslim edildi. 10 ocak'ta da internete kondu bu listeler zaten. Herkes sorgulayabildi bunları.
     Ama 'baskın seçim', iddiaları ve TOBB camiasının itibarını sarsıcı açıklamalar vardı. İtibar bizim için önemliydi. Esas seçimleri erteletme talebimiz bundan kaynaklandı. İtirazlar sonrasında bir komisyon kuruldu. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile yakın istişare içinde Komisyon talepleri değerlendirirken mümkün olduğunca, mevzuat ile çelişmediği sürece üye lehine kullandı. Ve Komisyon, meslek gruplandırmaları konusunda hiçbir maddi hata bulamadı. TOBB-un yaptığı meslek komitelerinde hiçbir maddi hata, yani mevzuat ve hukuka aykırı işlem yapılmadığı görüldü. Komisyonun çalışmaları sonucunda, sadece 19 oda ve borsanın meslek grubu sayısında değişiklik oldu yani yüzde 5 civarında. 365 oda ve borsanın 346'sında yani yüzde 95-inde değişiklik olmadı. 365 oda ve borsadaki grup sayısı 3 bin 659-dan 3 bin 688-e çıkmıştır. Grup sayısı sadece binde 8 artmıştır. Meclis üye sayısı da 9 bin 650-den 9 bin 710-a yükselmiştir.--
    
     -"TOBB Başkanı olarak harcırah almıyorum'--
    
     Odalar Birliği Başkanı olarak kendisinin herhangi bir para almadığını belirten Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti:
     "Benim Odalar Birliği Başkanı olarak Ankara dışına çıktığımda, yurt dışına çıktığımda harcırah alma hakkım var. Onu da almıyorum. 1992'deki cep telefonu numaram neyse hala aynı numara. Bu işler tamamen hizmet amacıyla yapılıyor. Burası bir para kazanma yeri değil artık. Buraya geldiğin zaman, hangi göreve gelirsen gel, işinden eşinden dostundan her şeyden olursun."
     Hisarcıklıoğlu, TOBB'un nakit parasına ilişkin soruya karşılık, ticaret hayatında itimadın nakit paradan çok daha önemli olduğunu söyledi.
     Oda seçimlerinin demokrasinin kılcal damarlarından olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, demokrasinin kendileri için önemli olduğunu belirterek, "TÜSİAD, MÜSİAD, TUSKON, TÜMSİAD, ASKON, TÜRKONFED... Hepsi bizim üyemiz. Örgütlü toplumdan korkmamamız lazım. Demokrasinin gelişmesini istiyorsak daha fazla örgütlenmenin önünü açıyor olmamız lazım" diye konuştu.
     (Bitti)
    
    

Bu haberi 308 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir