Kars Sürdürülebilir Kırsal Kalkınma Projesi -Proje çerçevesinde BTC Şirketi 3 milyon dolar maddi…

  • Yazı boyutu
Kars Sürdürülebilir Kırsal Kalkınma Projesi
  -Proje çerçevesinde BTC Şirketi 3 milyon dolar maddi…

Kars Sürdürülebilir Kırsal Kalkınma Projesi -Proje çerçevesinde BTC Şirketi 3 milyon dolar maddi destek verdi Kars'ta sebze üretimi yeni gelir kaynağı oldu

Sürdürülebilir ve Kentsel Kalkınma Derneği (SÜRKAL) tarafından 2003 yılından beri yürütülen ve Bakü-Tiflis-Ceyhan Şirketi'nin (BTC Şti.) finansal ve teknik destek sağladığı, "Kars Sürdürülebilir Kırsal Kalkınma Projesi" faaliyetlerinde ulaşılan sonuçlara ilişkin toplantı yapıldı.
     BTC ve SÜRKAL tarafından yapılan ortak açıklamaya göre, Kars'ta yapılan toplantıda konuşan BTC Toplumsal Yatırım Programı Kars Projesi Yürütücüsü SÜRKAL Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Demir, 8 yıl devam eden proje için bugüne kadar BTC Şirketinden yaklaşık 3 milyon dolar maddi destek aldıklarını ve bu kaynağı proje köylerindeki üreticiler yararına etkin bir şekilde kullandıklarını bildirdi.
     Demir, ayrıca kendi fonları dışında kamu ve diğer kalkınma kuruluşları ile yararlanıcılardan ayni ve nakdi katkılarla yaklaşık 3,4 milyon dolar üzerinde eş fon sağlayarak, yörenin kalkınmasına önemli katkıları olduğunu ifade etti.
    
     -Proje kapsamında yapılan çalışmalar
    
     Açıklamaya göre, Hızlı Etki Projesi ile 23 köyde içme sularının onarımı, su deposu, köprü yapımı, hayvan içme suyu getirilmesi, köy odalarının onarımı, köy ortak kullanımı için fırın yapımı ve köy içi kanalizasyon yapımı gibi çalışmalar gerçekleştirildi.
     Hayvancılığı geliştirme faaliyetleri kapsamında 12 bin 100 suni tohumlama yapıldı ve 5 bin 400 melez buzağı elde edildi. Yem bitkileri üretim çalışmaları ile 16 bin dekar alanda sertifikalı tohumluklarla yem bitkileri ekilişleri sağlandı.
     Sebzecilik çalışmaları 800 haneye ve 20 bin metrekare büyüklüğüne ulaştı, sebze fideleri üreticiler tarafından yetiştirilmeye başlandı.
     Kapasite geliştirme faaliyetleri ile 9 kadın kurulu, 11 köy kurulu ve 12 köy kalkınma derneği kuruldu.
    
    
    

Bu haberi 306 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir