Karışımlı ürünlerdeki düzenleme çalışmaları -Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tunç:…

  • Yazı boyutu
Karışımlı ürünlerdeki düzenleme çalışmaları
  -Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tunç:…

Karışımlı ürünlerdeki düzenleme çalışmaları -Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tunç: -"Vatandaşımızın sağlıklı ve kaliteli ürün yemesi konusunda çok önemli bir karar bu" -"Çalışma nedeniyle ürün fiyatlarında artış olabilir. Ancak ucuz olacağına sağlıklı olsun daha iyi"

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın karışımlı ürünlerle ilgili yaptığı çalışmaya ilişkin, vatandaşın bundan sonra daha sağlıklı salam ve sucuk yiyeceğini söyledi.
     Tunç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, görüşmelere açılan "Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliği Taslağı"nın ürün fiyatlarında artıya neden olabileceğini ancak vatandaşın sağlıklı ve kaliteli ürün tüketmesini sağlayacağını anlattı.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in bu noktada önemli bir çalışma yaptığını anlatan Tunç, "Sayın Bakanımız, taşın altına elini değil gövdesini koydu. Bu noktada ben kendisine binlerce kez teşekkür ediyorum. Bu noktada daha önceden sucuk satanlar üzerine yüzde 30 tavuk, yüzde 70 dana yazıyordu ama bunun sahte olduğunu herkes biliyordu. Çünkü 5 liraya sucuk olmaz" dedi.
     Tunç, karışımlı ürünlerle sucuk fiyatlarının çok düşük seviyelere gerilediğine işaret ederek, sucuk yapımında kanatlı hayvanların ağırlıklı olarak kullanıldığını belirtti.
     Yapılan çalışmalar sonucunda ucuz fiyattan sucuk satılmasının önüne geçildiğine işaret eden Tunç, "Vatandaşa yüzde 70 dana eti diye sattıkları sucukta yüzde 5 dana eti bile bulunmuyordu. Öyle büyük firmalar da bu aldatmayı yapıyordu yani" ifadelerini kullandı.
    
     -"Pahalı olsun ama sağlıklı olsun"
    
     Özellikle sucuk ve salam gibi ürünlerin karışım sayesinde çok ucuza mal edildiğini belirten Tunç, artık bu ürünlerin daha pahalıya yapılacağını aktardı.
     Bakanlığın bu konuda sıkı denetimler yaptığını kaydeden Tunç, "Bu firmalar artık kendine çeki düzen vermiş durumda. Çünkü Bakanlığımız son derece titiz bir çalışma yapıyor. Geçmiş yıllara göre denetimler çok sık yapılıyor. Vatandaşımızın sağlıklı ve kaliteli ürün yemesi konusunda çok önemli bir karar bu. Üreticilerimiz için de çok sevindirici. Vatandaştan daha çok biz sevindik yani" diye konuştu.
     Tunç, vatandaşların artık biraz pahalı ama kaliteli ürün tüketeceğine vurgu yaparak, şunları söyledi:
     "Artık üretilen ürün değerinde satılacak. Şimdi bu karışımlı ürünlere yönelik çalışma nedeniyle ürün fiyatlarında artış olabilir. Ancak ucuz olacağına sağlıklı olsun daha iyi. Öncelikle çocuğumuzun sağlığını düşünelim. Çünkü artık sağlıklı sucuk yiyecek vatandaşlarımız. Karışımlı yarım kilo sucuk yiyeceğine tamamen dana eti 200 gam yesin vatandaşımız. Gerçekten aralarında sağlık konusunda büyük fark var."
    
    
    

Bu haberi 162 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir