KARDEMİR'deki toplu iş sözleşmesi görüşmeleri -Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Gül: "Görüşme…

  • Yazı boyutu
KARDEMİR'deki toplu iş sözleşmesi görüşmeleri
  -Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Gül:
  "Görüşme…

KARDEMİR'deki toplu iş sözleşmesi görüşmeleri -Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Gül: "Görüşme masasından ne zaman kalkarsak o zaman ipler kopar ve o zaman en can alıcı eylemler hayata geçer"

Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Cengiz Gül, Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları A.Ş'de (KARDEMİR) başlayan 10. dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerine ilişkin, "Görüşme masasından ne zaman kalkarsak o zaman ipler kopar ve o zaman en can alıcı eylemler hayata geçer" dedi.
     Gül, toplu iş sözleşme görüşmeleri nedeniyle fabrikanın içinde bulunan Çelik-İş Sendikası Baş Temsilciği önünde düzenlenen mitingde işçilere hitaben yaptığı konuşmada, toplu sözleşme görüşmelerinde kırmızı çizgilerinin olduğunu, bu çizgilerin altına inmelerini kimsenin beklememesi gerektiğini söyledi.
     Kırmızı çizgilerinin yüzde 42 olduğunu ifade eden Gül, "Karabük işçisinin ağabeylerinin, babalarının mücadelelerini bildiğim için Karabük'e gelirken inançlıydım ve dik konuştum. Diklenmekle dik durmayı ayırt edebilen bir insanım ben. Bu meydanda kararlılığımızı göstermek gerektiğini düşündük. Kararlıyız, bu kararlılığımız herkes tarafından anlaşılacak. Ateşin karşısında çalışıyoruz. Ateşin uzağında olan adını anmayı, içinde olan yanmayı bilir. Biz adını anmayı bilenlerden değiliz, biz ateşin karşısında yanmayı biliyoruz, o ateşin karşısında çalışanlar biziz" diye konuştu.
     Bu yıl KARDEMİR işçisinin alacağı ücretin "moda" olacağını belirten Gül, şöyle devam etti:
     "Bu yıl KARDEMİR işçisinin alacağı ücret moda olsun. 'Bu sene insanlık moda olsun' diye bir söz vardır, ben o cümleyi değiştirmek istiyorum. KARDEMİR'de bu sene modayı KARDEMİR işçisi belirleyecektir. Ayrıca şunu herkes bilsin ki fabrikada çalışan ve işçi görülmeyen bin 72 kişi bu KARDEMİR'in işçisidir. Bir tehlikeyi sezinledim, onun için o bin 72 arkadaşımız rahat olsunlar, 15 yıllık işçi neyse yeni giren işçi o anlamdadır. Bunun asla ve asla dönüşü yoktur. Atomu parçalamak çok zordur, atomu parçalamak bilim dünyasında yeni bir çağ başlatmıştı, bende KARDEMİR'de yeni bir çağ başlatmak istiyorum. KARDEMİR işçisini parçalamak artık mümkün değildir. KARDEMİR işçisi bölük pürçük parçalanırsa bir daha toparlanması mümkün değildir. Kimse KARDEMİR işçisini bölemez."
    
     -"Görüşme masasından kalkarsak ipler kopar"-
    
     Masadan kalkılması durumunda iplerin kopacağını ifade eden Gül, şunları söyledi:
     "Biz, toplu sözleşme görüşmesi masasından kalkmadığımız sürece sizin eylemlerinize hiç gerek yok. Görüşme masasından ne zaman kalkarsak o zaman ipler kopar ve o zaman en can alıcı eylemleri hayata geçer. Ama şimdi masadayız, görüşmeler devam ediyor. Elbette 10 yıldır bu işi böyle götürenlere yeni durumu anlatmak kolay olmayacak, zaman alacak. Onun için biraz sabırlı olun. 10 yıl sabrettiniz, sabırlı olun sabır teslim olmak değil, mücadele etmektir. 10 yıllık süreci benim bir anda anlatmamı beklemeyin, yavaş yavaş anlatıyorum."
    
     -"Türkiye'nin en büyük sözleşmesi olacak"-
    
     KARDEMİR sözleşmesinin Türkiye'nin en büyük sözleşmesi olacağını iddia eden Gül, "Ben geri vitesi bilmem. 'Yüzde 42'yi alda görelim seni' diyorlar. Ben burada söz veriyorum bu yüzde 42'ler alınacak diyorum. Biz kırmızı çizgimizi koyduk, belki anormal rakam söylüyorum ama ben bir sabır gösterdim. Bunun geri dönüşü yoktur. Dürüstlüğümüzden, doğruluğumuzdan Allah bizi bir gün şaşırtmadı, şaşırtmasın. KARDEMİR işçisi sermayenin oyununa asla gelmeyecek" ifadelerini kullandı.
     Tek arzularının KARDEMİR işçisinin mutlu olması olduğunu vurgulayan Gül, toplu sözleşmeyle işçiye baharı yaşatmak istediklerini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 372 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir